Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

kable UTP

Strony: 1 [2]
Drukuj
Autor Wątek: kable UTP  (Przeczytany 34728 razy)
bogasman
Sr. Member

kable UTP
#15 : Czerwiec 17, 2013, 10:19:59 am »

Kable ekranowane (w tym FTP) uziemia się tylko z jednej strony, zazwyczaj od strony LSA Box'a/krosownicy. Nie wiem kto Ci naopowiadał historie o uziemianiu czegokolwiek z dwóch stron - tak się nie robi. Uziemiając coś w dwóch lub więcej różnych punktów tworzysz pętlę uziemienia (różnica potencjałów pomiędzy punktem uziemienia), zjawisko szkodliwe i trudne do wyeliminowania. Ekranowane wtyczki stosuje się wtedy, gdy nie ma możliwości uziemić kabla po jego drugiej stronie. Wtyczka zapewnia wówczas uziemienie poprzez masę urządzenia (najczęściej jego obudowę) uziemionego zazwyczaj do bolca w gniazdku. Tworząc instalację trzeba się starać, żeby wszystkie urządzenia uziemione były w jednym punkcie, zazwyczaj takim punktem jest rozdzielnica.

impressa
Jr. Member
**

kable UTP
#16 : Czerwiec 17, 2013, 20:58:20 pm »

Cytat: bogasman  Czerwiec 17, 2013, 10:19:59 am
Kable ekranowane (w tym FTP) uziemia się tylko z jednej strony, zazwyczaj od strony LSA Box'a/krosownicy. Nie wiem kto Ci naopowiadał historie o uziemianiu czegokolwiek z dwóch stron - tak się nie robi. Uziemiając coś w dwóch lub więcej różnych punktów tworzysz pętlę uziemienia (różnica potencjałów pomiędzy punktem uziemienia), zjawisko szkodliwe i trudne do wyeliminowania. Ekranowane wtyczki stosuje się wtedy, gdy nie ma możliwości uziemić kabla po jego drugiej stronie. Wtyczka zapewnia wówczas uziemienie poprzez masę urządzenia (najczęściej jego obudowę) uziemionego zazwyczaj do bolca w gniazdku. Tworząc instalację trzeba się starać, żeby wszystkie urządzenia uziemione były w jednym punkcie, zazwyczaj takim punktem jest rozdzielnica.

Masz rację że wystarczy z jednej strony - wziąłem informację ze źródła w sieci które okazało się delikatnie mówiąc 'niewiarygodne'. Niestety nie mogę wyedytować posta żeby to poprawić (PJ - w miarę możliwości popraw proszę żeby nie wprowadzać czytelników w błąd).

Natomiast co do uziemienia, to tu jestem pewien że wspólnym miejscem jest GSW (główna szyna wyrównawcza), która niekoniecznie jest w rozdzielni, choć oczywiście jest z rozdzelnią połączona.

bogasman
Sr. Member

kable UTP
#17 : Czerwiec 19, 2013, 15:55:00 pm »

To może, ale nie musi być główna szyna wyrównawcza, ale powinien to być to raczej jeden wspólny punkt dla uziemianych urządzeń gdzieś w kaskadzie przyłączy do tejże szyny. Najczęściej takim punktem jest szyna w rozdzielnicy, ale może to być oczywiście gdzieś dalej np. jakaś lokalna szyna wyrównawcza (MSW), byleby tylko nie tworzyć pętli pomiędzy różnymi punktami. W domu jednorodzinnym z dostępem do GSW jest łatwiej, ale już w bloku mieszkalnym GSW jest najczęściej gdzieś w piwnicy więc trudno byłoby się doń podłączyć. Bliżej jest szyna w rozdzielnicy piętrowej lub mieszkaniowej lub w samym pomieszczeniu.
Przykładowo, miejscowa szyna wyrównawcza często umieszczana jest w łazienkach i kuchniach w celu uziemienia elementów metalowych takich jak metalowe rury, armatura, metalowa wanna. Nie potrzeba podłączać do niej urządzeń, na przykład pralki, ponieważ pralka powinna być uziemiona własnym przewodem ochronnym w kablu prowadzącym do szyny w rozdzielnicy (tu zaznaczam, że trzeba regularnie sprawdzać skuteczność zerowania). Przez połączenie pralki (właściwie to jej obudowę) dodatkowo to szyny wyrównawczej utworzy się pętlę uziemienia.
Króciutki artykuł http://www.controlengineering.pl/menu-gorne/artykul/article/unikanie-elektrycznych-petli-uziemienia/

janusz_w5
Nowy
*

kable UTP
#18 : Sierpień 02, 2016, 00:49:26 am »

Witam Panowie
To mój pierwszy post wiec proszę o wyrozumiełość. Czytam cały czas czytam i bede miał kilka pytań. Musze szybko podać schemat ułożenia kabli bo niedługo pójdą tynki. Mam już wstępnie przemyślane co i jak.
1) Powiedzcie mi proszę czy do kamer IP, Internetu w pokojach i innych komunikacji potrzebuje skrętkę 5e ekranowaną? Czy wszędzie wystarczy zwykła 5e za 270 netto za 305m w Dipol?
2) Gdzie najlepiej i najtaniej kupić UTP?
3) Czy firma NETSET daje rade jako kable? Czy aż tak się tym nie przejmować?

Nom to jak by ktoś był łaskawy coś podpowiedzieć to będę wdzięczny
pzdr Jasiek

kaliszakpl
Full Member

kable UTP
#19 : Wrzesień 16, 2016, 07:01:38 am »

Wystarczy zwykła skrętka do kamer IP ale z doświadczenia wiem że będą zasilane za pomocą skrętki - wiec lepiej abyś nie miał dłuższego odcinka do kamery niż 80 metrów. Potem są z zasilaniem.

Tomek84
Jr. Member
**

kable UTP
#20 : Luty 02, 2017, 17:05:14 pm »

Z ciekawości: dlaczego do włączników używacie kabli UTP, a nie przewodów YTDY (tzn. alarmowe).

8x0.5 ytdy bitnera kosztuje podobnie jak UTP cat. 5e bitnera

bogasman
Sr. Member

kable UTP
#21 : Luty 02, 2017, 21:46:17 pm »

Bo skrętka jest bardziej uniwersalna, ma więcej zastosowań niż YTDY i jest trwalsza mechanicznie.

Tomek84
Jr. Member
**

kable UTP
#22 : Luty 03, 2017, 08:28:51 am »

Cytat: bogasman  Luty 02, 2017, 21:46:17 pm
Bo skrętka jest bardziej uniwersalna, ma więcej zastosowań niż YTDY i jest trwalsza mechanicznie.

to ostatnie mnie najbardziej przekonuję
dzięki za odpowiedź

Strony: 1 [2]
Drukuj
Skocz do: