Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Ogólne dyskusje >

Jak i od czego zacząć?

Strony: [1] 2 3 ... 6
Drukuj
Autor Wątek: Jak i od czego zacząć?  (Przeczytany 52668 razy)
DukeNukem
Full Member

Jak i od czego zacząć?
: Grudzień 13, 2011, 12:28:00 pm »

Witam wszystkich Forumowiczów.

Jest to mój pierwszy post na forum więc może najpierw trochę wstępu.
Mam na imię Oskar i od zeszłego roku buduje samodzielnie swoje cztery kąty. Jak na informatyka idzie mi chyba całkiem nieźle - niedługa będzie dachóweczka. 

Zawodowo natomiast zajmuje się administracją baz danych firmy Oracle oraz programowaniem więc wydaj mi się, że po szybkim kursie dałbym sobie rade z PLC lub czymś podobnym, jednakże najpierw musiałbym zrozumieć podstawy

Na forum trafiłem całkiem przypadkiem ale jestem „podjarany” omawianymi tu pomysłami i rozwiązaniami. Czytam, czytam ale 3/4 rzeczy nie rozumiem i pojąć nie mogę – przynajmniej na razie.
No i tu pytanie do Was, drodzy forumowicze, czy znalazłby się ktoś chętny kto by mi pomógł „w mojej instalacji”, nie koniecznie charytatywnie W sumie to nie wiem jak, gdzie i od czego zacząć, nie wspominać o tym że przydałby się jakąś dobra duszyczka, która mogłaby to ewentualnie sprawdzić (projekt). Podobną „pustkę” miałem dwa lata temu jak zacząłem interesować się „budowlanką” niby nic nie wiedziałem, a domek stoi i kierownik w niebo wzięty.
Najtrudniejsze są początki i tu potrzebuje Waszej pomocy, potem to już pewnie sam się rozpędzę, a konkretne pytania i szczegółu na pewno da się omówić na forum.

Jeżeli ktoś z Was będzie chętny lub zna kogoś z okolicy Kalisza (Wielkopolska) proszę o kontakt.

PS.
Jedno pytanie na szybko, czy przy zakupie rolet elektrycznych  muszę na coś zwrócić uwagę, czy raczej nie powinno być problemu żeby później podłączyć go do „PLC”?

Pozdrawiam, a chętnych zapraszam do odwiedzin bloga budowlanego, na którym opisuje moją przygodę z budowlanką http://www.szyszka-i-dukenukem.mojabudowa.pl
Oskar

Mario0658
Sr. Member

Jak i od czego zacząć?
#1 : Grudzień 13, 2011, 18:59:32 pm »

rolety bierz 230 V    bez zadnego sterowania - maja tylko wystawac kable  z nich  
a i niech maja wbudowanie wylaczniki  krancowe  a jak juz na bogato to takie z czujnikiem przeciazenia  

I popros o pisemna zgode na montowanie kontaktronow  ( lub zamow juz z nimi ale na kazde skrzydlo po 2 sztuki  - na uchyl i otwarcie

GG:4010578

Marcin
Sr. Member

Jak i od czego zacząć?
#2 : Grudzień 13, 2011, 20:29:22 pm »

Zacznij od rozmieszczenia elementów systemu:

- włączników, czujników i innych zadających urządzeń
- urządzeń wykonawczych (oświetlenie, rolety, pompy, zawory itd itp)

Z tego zestawienia dostaniesz przybliżoną liczbę niezbędnych wejść i wyjść w sterowniku.

Następnie trzeba to wszystko połączyć przewodami:

- rozpisz moc poszczególnych urządzeń i maksymalne natężenie prądu (Ampery)
- wg powyższego dobierzesz przekroje przewodów i ilość potrzebnych żył (gniazda 1-fazowe - 3 żyły, 3-fazowe - 5 żył, oświetlenie zgodnie z aktualnymi przepisami - 3 żyły, reszta wg dokumentacji.
- rozrysuj sobie trasy kabli, idealnie jak uda się oddzielić kable typu eth, alarm, tv od 230V i 400V

Następnie czeka Cię wybór rozdzielni i czasem nowego miejsca, jak by się miało okazać, że tam gdzie pierwotnie zaplanowałeś to się po prostu nie zmieści
- podziel obwody na bezpieczniki i ewentualnie przekaźniki, dodaj do tego pozostałe zabezpieczenia (różnicowoprądowe, p.poż,), miejsce na sterownik i moduły, listwy "zerową" oraz "ochronną", ew. licznik energii, + dodatkowe urządzenia TS35 z bogatej listy producentów. Do tego wszystkiego dodaj 20% zapasu i masz rozmiar rozdzielni (liczony w modułach, u mnie wyszło 210, ale nie obraził bym się na jeszcze jeden rząd 35 modułów )

Jak to będziesz miał zaprojektowane to zacznij kompletować kable i narzędzia budowlane i do dzieła!

DukeNukem
Full Member

Jak i od czego zacząć?
#3 : Grudzień 14, 2011, 06:49:53 am »

Cytat: Mario0658  Grudzień 13, 2011, 18:59:32 pm
rolety bierz 230 V    bez zadnego sterowania - maja tylko wystawac kable  z nich  
a i niech maja wbudowanie wylaczniki  krancowe  a jak juz na bogato to takie z czujnikiem przeciazenia  

I popros o pisemna zgode na montowanie kontaktronow  ( lub zamow juz z nimi ale na kazde skrzydlo po 2 sztuki  - na uchyl i otwarcie

Dzięki bardzo za odpowiedź.
Te kontaktrony to już raczej do alarmu? a czemu nie wystarczy jedna sztuka zamontowana u góry, nie obsłuży uchyłku i otwarcia?
Zapomniałem zapytać o mechanizm bramy garażowej, na co zwrócić uwagę? coś specjalnego musi obsługiwać?

Cytat: Marcin  Grudzień 13, 2011, 20:29:22 pm
Zacznij od rozmieszczenia elementów systemu:

- włączników, czujników i innych zadających urządzeń
- urządzeń wykonawczych (oświetlenie, rolety, pompy, zawory itd itp)
......

Dzięki za cenne wskazówki.
Mam jedno ważne pytanie w jakim programie to zaprojektować? tak żeby było czytelne i przede wszystkim łatwe w edycji? Boje się, że będzie tego tyle, że się nie da tego wyrysować, w końcu jak z jednego pokoju pójdzie kilkadziesiąt kabli to jak to przedstawić na projekcie? Stosuje się jakieś "warstwy" (oddzielnie: oświetlenie, kontakty, czujniki)? Może masz jakiś przykład screenshot

Pozdrawiam
Oskar

Marcin
Sr. Member

Jak i od czego zacząć?
#4 : Grudzień 14, 2011, 17:20:37 pm »

Cytat: DukeNukem  Grudzień 14, 2011, 06:49:53 am
Zapomniałem zapytać o mechanizm bramy garażowej, na co zwrócić uwagę? coś specjalnego musi obsługiwać?
Dobrze żeby miał wejście impulsowe, będziesz mógł go wtedy podpiąć pod sterownik.

Cytat: DukeNukem  Grudzień 14, 2011, 06:49:53 am
... w jakim programie to zaprojektować?
Może na początek na kartce Ja robiłem projekt na murze kredą

autorus
Sr. Member

Jak i od czego zacząć?
#5 : Grudzień 14, 2011, 18:34:16 pm »

Najlepiej chyba w CAD , projekt domu zapewne masz w plikach dwg.

DukeNukem
Full Member

Jak i od czego zacząć?
#6 : Grudzień 14, 2011, 19:07:18 pm »

Cytat: Marcin  Grudzień 14, 2011, 17:20:37 pm
Dobrze żeby miał wejście impulsowe, będziesz mógł go wtedy podpiąć pod sterownik.
Ciekawe czy Panie, która sprzedaje okna będzie wiedziała o co chodzi ale podpytam i wygooglam

Może na początek na kartce Ja robiłem projekt na murze kredą

Na kartce.... hmm.. ja już zapomniałem co do długopis a o karce nawet nie wspomnę   Coś tu szperam w necie i szukam chociaż czegoś prostego - podstawowego, a na murze chciałbym na końcu... bo ciężko będzie z gumką do mazania.

Cytat: autorus  Grudzień 14, 2011, 18:34:16 pm
Najlepiej chyba w CAD , projekt domu zapewne masz w plikach dwg.

hehehe dobre .... no nie wiem jak było u Ciebie ale ja w ogóle nie dostałem projektu w wersji elektronicznej, a co dopiero w dwg
Wszystko przyszło pocztą w kilku egzemplarzach - projekt był gotowy, a pani architekt pozmieniała co nieco czerwonym długopisem przy adaptacji

Autocada już się ściąga, sprawdzę czy dam rade, a w między czasie wypiszę "funkcjonalność", którą chciałbym otrzymać.

Dzięki Wszystkim za rady.

[edit]
Teraz tak patrze, że pewnie chodziło o ++CAD 2011 -> http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/projektowanie_CAD/_CAD.html ? też ściągnę i sprawdzę

« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2011, 19:16:36 pm wysłane przez DukeNukem »

DukeNukem
Full Member

Jak i od czego zacząć?
#7 : Grudzień 20, 2011, 22:30:09 pm »

Wróciłem

Jeżeli chodzi o program to znalazłem chyba coś fajnego, dużego i w dodatku darmowego http://www.plm.automation.siemens.com/en_us/products/velocity/solidedge/free2d/

Zastanawiam się tylko czy, i jak to podzielić na warstwy tak żeby się nie pomieszało?
Załączyłem, "krótką podstawową" funkcjonalności jaka by mnie interesowała, pewnie jeszcze coś tam dojdzie no ale z grubsza coś już jest. Kolor niebieski to parter, potem poddasze, a na końcu dwor. Nie uwzględniłem w niej żadnych automatycznie wyłączanych gniazdek - zastanawiam się nad tym bo sporo się czyta na temat tego trybu standby w urządzeniach i nie wiem czy warto tak to wszystko wyłączać? w ostateczności tylko salon tak zrobie.
Po wypisaniu "funkcjonalności" pewnie teraz muszę to jakoś "Inaczej rozpisać" na to co i ile będzie wchodzić do sterownika?

A teraz może lamerskie pytanie, gdzie zamieszczacie przekaźniki? bo mi się wydaje że najwygodniej w rozdzielnie? Jest to najbardziej elastyczne rozwiązanie no ale wtedy bardzo dużo kabla pójdzie na parter? inna sprawa to jeżeli przekaźniki będę miał w rozdzielni to co będzie pod "włącznikami" tj 12v- skrętka, czy jak? (chciałbym żeby jeden "włącznik" od rolet miał wile funkcjonalności np. 1x naciśnięcie góry podnosi roletę do samego końca, przytrzymanie podnosi rolete do póki jest trzymany przycisk, 2 x naciśniecie podnosi całą grupę rolet i podobna sytuacja jak tem sam wlacznik naciśniemy w dół).

Po tym tekście Pani dziwnie na mnie spojrzała lekko się skrzywiła i chwyciła za słuchawkę Próbowaliśmy popytać monterów, wytłumaczyć ale  i tak nie wiem czy da rade. Wiem tyko że nie będzie problemu żeby zamontować oprócz pilota, "włącznik podtrzymujący" na ścianie. Pani obiecała się jeszcze zorientować i oddzwonić ale doczekać się nie mogę. Obecnie jedyne co znam to producenta napędu - firma Somfa.

Z uwagi na to, że nie odważyłbym się sam robić rozdzielni (głównie chodzi mi o sprawy związane z przpięciami, cofakimi i jakimiś tam innymi cudami zabezpieczającymi instalacje przed spaleniem czy proażeniem) muszę mieć pomagiera. Na razie rozmawiałem z Panem, który pomagał kłaść instalacje u sąsiada. Gościu wydawał się solidny i obeznany w tym temacie. Oczywiście posiada wszystkie niezbędne uprawnienia i pracuje w energetyce
W trakcie rozmowy "zalecił" mi kupno kabla jeszcze w tym roku. Mówił że w przyszłym roku na pewno będzie drożej poza tym mógłbym skorzystać z jego wynegocjowanych rabatów które ma w hurtowniach (3x1.5 100m =190zl; 3x2.5 270zl) i tak się zastanawiam co zrobić? Gościu mi zaproponował ponieważ wie że zależy mi na kasie (w końcu nie miałem żadnej ekipy jak stawiałem chatkę i już wtedy się deklarowal że jakby co to mi pomoże).

Pozdrawiam
Oskar

* d1.png (69.99 KB, 802x796 - wyświetlony 1767 razy.)

* d2.png (10.24 KB, 799x147 - wyświetlony 1472 razy.)

Marcin
Sr. Member

Jak i od czego zacząć?
#8 : Grudzień 21, 2011, 08:19:42 am »

1. Standby - prosty sposób to użycie przewodu YDYp o 4 żyłach:
      Faza stała
      Faza odłączana
      Neutralny
      Ochronny

2. We/Wy - Każde wyjście przekaźnikowe aktywuje (bezpośrednio lub pośrednio przez np. większy przekaźnik lub stycznik) jakiś odbiornik np. lampa, pompka, silnik rolety itp., więc policz ile tego będzie.
Podobnie z wejściami, jedno wejście to przycisk na ścianie, sygnał z kontaktronu lub czujki ruchu, czasem pod jedno wejście można podłączyć kilka przycisków np. przyciski sterujące jedna lampą ale umieszczone w różnych miejscach. Policz ile tego będzie.

3. Jak przekaźniki będą w rozdzielni to pod włącznikiem będzie skrętka 24V, naciśnięcie przycisku powoduje zwarcie, sygnał leci do sterownika a ten podejmuje zaprogramowaną akcję.

4. Na jednym włączniku można robić różne cuda, programujesz to w sterowniku, u mnie naciśnięcie przycisku "góra" podnosi roletę do krańcówki, ponowne naciśnięcie zatrzymuje roletę, dłuższe przytrzymanie opuszcza wszystkie, chciałem zrobić automatyczne opuszczanie po zmierzchu ale pojawia się problem rolety tarasowej, np. latem jesteś na ogrodzie a tu roleta się opuszcza - wrażenie bezcenne Jakiś zarys rozwiązania mam ale chętnie posłucham sugestii.

5. Skoro można zamontować włącznik na ścianie to jesteśmy w domu da się ten włącznik "przenieść do PLC".

6. Producent to pewnie Somfy

7. Pomoc elektryka jest bardzo cenna, tylko bądź czujny, tradycyjny elektryk będzie Cię namawiał na rozwiązania, które będzie znał i które będzie mu się łatwiej i szybciej robiło.

8. Uwaga na rabaty, kupowałem w hurtowni z rabatem 65% na YDYp , cena końcowa była odrobinę niższa niż najniższa oferta na Allegro bez kosztów wysyłki.

9. Na pewno umarła Kompernik fakt faktem że ceny miedzi poszły w ostatnim czasie "do góry" a planowany podatek od kopalin może ten trend jeszcze przyspieszyć.

Michał
Jr. Member
**

Jak i od czego zacząć?
#9 : Grudzień 21, 2011, 10:36:28 am »

Cytat: Marcin  Grudzień 21, 2011, 08:19:42 am
4. Na jednym włączniku można robić różne cuda, programujesz to w sterowniku, u mnie naciśnięcie przycisku "góra" podnosi roletę do krańcówki, ponowne naciśnięcie zatrzymuje roletę, dłuższe przytrzymanie opuszcza wszystkie, chciałem zrobić automatyczne opuszczanie po zmierzchu ale pojawia się problem rolety tarasowej, np. latem jesteś na ogrodzie a tu roleta się opuszcza - wrażenie bezcenne Jakiś zarys rozwiązania mam ale chętnie posłucham sugestii.
Marcin, pierwsze co mi przychodzi do głowy, to wstawiony warunek: jeśli kontaktron (przy którymkolwiek skrzydle) tarasu jest w stanie "otwarty", to nie zamykaj rolety

Marcin
Sr. Member

Jak i od czego zacząć?
#10 : Grudzień 21, 2011, 10:50:27 am »

Cytat: gruszka.m  Grudzień 21, 2011, 10:36:28 am
warunek: jeśli kontaktron (przy którymkolwiek skrzydle) tarasu jest w stanie "otwarty", to nie zamykaj rolety
To za mało, mieszkam między polami, w sierpniu przez takie drzwi tarasowe wchodzą myszy, więc zamykam za sobą okno.

Wymyśliłem taki algorytm, jakiś czas po zmierzchu zamykają się wszystkie rolety poza tarasowymi, tarasowe zamykają się powiedzmy przez ok 20 sekund, następnie czekają kilka minut na reakcję, jeśli użytkownik naciśnie zdefiniowany przycisk to rolety tarasowe powrócą do stanu pełnego otwarcia, jeśli nie, będą kontynuowały zamykanie. Dało by to informację wizualną, że w ciągu kilku minut nastąpi pełne zamknięcie i mamy czas na reakcję, obojętnie w jakiej części ogrodu jesteśmy. Na razie to tylko teoria więc nie wiem jak by się to sprawdzało w praktyce.
Awaryjnie można by jeszcze zaprogramować dzwonek (tak, mam podłączony pod plc ), żeby po "wystukaniu" odpowiedniej sekwencji podnosiły się rolety tarasowe.

P.S. @pj zrobiło się małe odejście od tematu, możesz to wyodrębnić?

Michał
Jr. Member
**

Jak i od czego zacząć?
#11 : Grudzień 21, 2011, 11:14:03 am »

To może dodatkowy włącznik (ale zwykły z lampką, nie dzwonkowy) przy drzwiach, w domu?
Wychodząc na taras możesz wyłączyć daną roletę z automatycznego zamykania. Informację o tym masz przy tym wyłączniku.
Inny pomysł: Pilot RC5 - jednym przyciskiem zatrzymujesz roletę, podnosisz.

Marcin
Sr. Member

Jak i od czego zacząć?
#12 : Grudzień 21, 2011, 11:47:27 am »

Chodzi mi o rozwiązanie maksymalnie automatyczne, żebym ja ani nikt inny nie musiał pamiętać o wciśnięciu jakiegoś guzika czy zabraniu pilota (zamiast pilota może być komórka i sterowanie sms'em poprzez Satela).

Michał
Jr. Member
**

Jak i od czego zacząć?
#13 : Grudzień 21, 2011, 12:40:22 pm »

@DukeNukem:

A teraz moze lamerskie pytanie, gdzie zamieszczacie przekazniki?
Początkowo myślałem, żeby w rozdzielni, ale ostatnio ktoś na forum zaproponował przekaźniki w puszkach, jednak pomysł Marcina, polegający na poprowadzeniu przewodu 4x2,5 YDYp jest chyba najlepszy (przynajmniej dla mnie) i najbardziej ekonomiczny .

Inna sprawa to jezeli przekazniki bede mial w rozdzielni to co bedzie pod "wlacznikami" tj 12v- skretka, czy jak?
Niezależnie gdzie będziesz miał włączniki, to łączysz je z wejściami (DI) w PLC. Standardowo możesz przyjąć, że włączniki zostaną zasilone przez 24V DC (wyjątkiem są HHSC, zasilane przez 5V DC - ale tym się raczej nie musimy interesować). Oczywiście na linii rozdzielnia (sterownik PLC) <-> włącznik prowadzisz skrętkę (albo dowolny inny kabel sygnałowy; choć skrętka komputerowa podobno wychodzi naprawdę tanio).

(chcialbym zeby jeden "wlacznik" od rolet mial wile funkcjonalnosci np. 1x nacisniecie góry podnosi rolete do samego konca, przytrzymanie podnosi rolete do póki jest trzymany przycisk, 2 x nacisniecie podnosi cala grupe rolet i podobna sytuacja jak tem sam wlacznik nacisniemy w dól)
Sterowanie jedną roletą może odbywać się przy pomocy włącznika pojedyńczego (zasada działania: http://sklepecoheat.pl/index.php?p28746,sterownik-rolet-str-421-230v-f-f), albo podwójnego (góra, dół; zasada działania: http://sklepecoheat.pl/index.php?p28747,sterownik-rolet-str-422-230v-f-f).
Przytoczone wyżej zasady działania, to tylko przykłady możliwych rozwiązań. Aby spełnić Twoją funkcjonalność potrzebne są włączniki dwuprzyciskowe (jeden klawisz - ruch w górę, drugi klawisz - ruch w dół). Na pocieszenie dodam, że nie potrzebujesz tych sterowników z linków powyżej, bo logikę zaprogramujesz sobie w PLC.

Ostatnio myślałem trochę o sterowaniu roletami i pojawił mi się taki problem: Do ruchu rolety w górę (otwarcie) potrzebuję jednego obwodu, do zamknięcia - drugiego. Ponieważ napędrolety może potrzebować dużego prądu, to najlepiej "puścić" sterowanie przez zewnętrzny przekaźnik... Ale przekaźnik pozwoli mi tylko na zrealizowanie funkcji załącz / wyłącz (albo przełącz). Doszedłem do wniosku, że wykorzystam dwa (!!) przekaźniki do sterowania jednym silnikiem rolety, ale nie na zasadzie: jeden przekaźnik do otwarcia, drugi przekaźnik do zamknięcia; bo z powodu mojego błędu mogę spalić silnik (jednoczesne załącz na góra + dół). Wymyśliłem sobie, że jeden przekaźnik będzie ustalał kierunek ruchu (przełączenie między obwodem silnika "góra" a "dół"), a później drugi poda zasilanie.

Jakieś dwa lata temu, w czasie wakacji pracowałem jako pomocnik elektryka i zdarzyło mi się podłączać rolety, które wymagały trzymania przycisku aby otworzyć się czy zamknąć. Nie wyobrażam sobie "latania" po domu i ręcznego otwierania/zamykania kilkunastu rolet (a właściciel nie miał żadnego automatu typu zamknij/ otwórz wszystkie)!

Michał
Jr. Member
**

Jak i od czego zacząć?
#14 : Grudzień 21, 2011, 13:12:04 pm »

Zapomniałem...
Podzielę się jeszcze własnym kosztorysem/zestawieniem...
P.S.:Liczba przekaźników została trochę zawyżona, a pobierana przez nie moc o połowę za mała. To celowy zabieg.

* IB.zip (17.41 KB - pobrany 1057 razy.)

Strony: [1] 2 3 ... 6
Drukuj
Skocz do: