Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

Jak dużą rozdzielnicę do domu 200m2?

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Jak dużą rozdzielnicę do domu 200m2?  (Przeczytany 20690 razy)
McTommy
Full Member

: Kwiecień 12, 2012, 18:29:03 pm »

Witam,
Na forum przeczytałem że niektórzy koledzy wstawiają rozdzielnice nawet do 600 modułów.
Jestem na etapie kupowania takowej skrzyni ale chciałbym popytać mądrzejszych kolegów.
Dlaczego tak duża? Mam domek 200 m2, 16 pomieszczeń wraz z korytarzami i klatką schodową.
Widziałem tez rozdzielnie, w których natrzaskane jest modułów strasznie.
Powiedzcie mi po co? Chciałbym kupić rozdzielnię na 170 modułów oraz szafkę do krosowania skrętki.
Czy to wystarczy? Czy są jakieś istotne powody dla których jest to błędne rozumowanie?
pozdrawiam

Marcin
Sr. Member

#1 : Kwiecień 13, 2012, 14:41:56 pm »

Policz ile będziesz miał obwodów, ile zabezpieczeń, ile różnicówek, ile ZUG'ów lub listew zbiorczych, ile modułów sterownika, zasilaczy, kontrolek, wyłączników p.poż (lub głównych) dodaj trochę zapasu i będziesz wiedział jak dużą rozdzielnię potrzebujesz.

vojtek
Full Member

#2 : Maj 08, 2012, 10:51:54 am »

ja mam dom 220m2, 14 pomieszczeń i kupiłem normalną zwykłą szafę elektryczną 1550x950 z płytą montażową, która stoi na cokole, bo jest za duża żeby ją powiesić..
kończe kablowanie szafy i wyszło, że jest w sam raz.
Mam sterownik około 96 we/wy. 78 przekaźników, 4 różnicówki, bezpieczników nawet nie zliczę
do tego moduł temp, zasilacz 24 V, swich ethernetowy.
W najbliższym czasie podrzucę zdjęcia

bogasman
Sr. Member

#3 : Maj 21, 2012, 08:19:52 am »

Jakie zastosowałeś przekaźniki? Czytam i czytam i nie moge znaleźć gotowego i rozsądnego cenowo rozwiązania...

McTommy
Full Member

#4 : Listopad 25, 2012, 23:17:48 pm »

Witam,
Zreasumuję moją rozdzielnię (w najbliższej przyszłości wrzucę fotki :-))
Wybrałem Schracka 350 modułów.
Dom ma 300 m2, 96 wyjść z Fateka i 75 wejść. W rozdzielni mam 1 listwę (34 moduły) wyłącznie na Fatek-i, 3 listwy na przekaźniki, cztery na łączniki wraz z głównym zabezpieczeniem i zasilaniem pompy ciepła, rekuperatora i klimatyzacji.
Tak to sprytnie poupychałem że mam jedną całą listwę wolną :-). Ale na zewnątrz mam łączówkę LSA. W środku, w rozdzielni planuję switcha do netu (neostrada) z wyjściem routera WiFi w sufit podwieszany w centralnym miejscu domu. Takie barachła zabieraja miejsca wraz z gniazdkami.
reasumując.
Wydaje mi się że do takiego domku jak mój wystarczy 350 modułów + zewnętrzna łączówka skrętek (tutaj nadmienię że jak ktoś nie zrobi tego poza rozdzielnią to przepadnie w przyszłości. Zagubi się w przewodach. Mnie LSA na 200 par kosztowała 150 zł - 50 zł szafka + 100 zł moduły i trochę pracy ręcznej :-))
Mój elektryk zaplanował to dość prosto. Górne dwie listwy to łaczniki + wspólne dla góry a na dole rozdzielni to samo, tyko  dla parteru. Powyżej dołu zabezpieczenia. Środek jest MÓJ.
Dla rozpoczynających podłączanie rozdzielni. Według mojego skromnego doświadczenia należy WSZYSTKO zapisywać. Każdy łącznik, każde połączenie opisać wyczerpująco. Zmiany nanosić regularnie i jak w moim przypadku poprzyklejać kilka kartek do płytek pomieszczenia gospodarczego i bazgrać, bazgrać, bazgrać. Po tygodniu przerwy i kilkuset przewodach w całej instalacji niewiele się pamięta. Miałem taki przypadek. Wszystkie włączniki w moim domu to Berker "przycisk poczwórny". Wybrałem takie aby mieś spokój na przyszłość. Zmieniając klawisze (zamiast dwóch - jeden) mamy dwa "iksy" w fateku. Ale nagle okazało się że potrzebuję trzy wejścia na jednej puszce. Wyjąłem pojedynczy przycisk, założyłem podwójny, w szafce do crossowania skrętki podpiąłem kolejne dwie pary. Nie zmieniło to porządku w rozdzielni. Ale co najważniejsze. Wszystko opisałem na wydrukach i poprawiłem w arkuszu w komputerze. dodatkowo na drzwiach rozdzielni mam przyklejoną taśmą "koszulkę" gdzie wkładam najaktualniejsze wydruki wszystkiego co jest związane z elektryką.

impressa
Jr. Member
**

#5 : Czerwiec 14, 2013, 08:43:32 am »

Cytat: McTommy  Listopad 25, 2012, 23:17:48 pm
Witam,
[...]

McTommy - jak tam postępy ? Dałbyś radę wrzucić foty swojej rozdzielni? Myślę że masz jedną z ciekawszych instalacji (i jednocześnie podobnych do tej którą sam planuję )

Dukas
Jr. Member
**

#6 : Wrzesień 13, 2014, 11:02:07 am »

Cytat: McTommy  Listopad 25, 2012, 23:17:48 pm
Witam,
Dom ma 300 m2, 96 wyjść z Fateka i 75 wejść. W rozdzielni mam 1 listwę (34 moduły) wyłącznie na Fatek-i, 3 listwy na przekaźniki, cztery na łączniki wraz z głównym zabezpieczeniem i zasilaniem pompy ciepła, rekuperatora i klimatyzacji.
Tak to sprytnie poupychałem że mam jedną całą listwę wolną :-). Ale na zewnątrz mam łączówkę LSA. W środku, w rozdzielni planuję switcha do netu (neostrada) z wyjściem routera WiFi w sufit podwieszany w centralnym miejscu domu. Takie barachła zabieraja miejsca wraz z gniazdkami.
reasumując.
Wydaje mi się że do takiego domku jak mój wystarczy 350 modułów + zewnętrzna łączówka skrętek (tutaj nadmienię że jak ktoś nie zrobi tego poza rozdzielnią to przepadnie w przyszłości. Zagubi się w przewodach. Mnie LSA na 200 par kosztowała 150 zł - 50 zł szafka + 100 zł moduły i trochę pracy ręcznej :-))
Mój elektryk zaplanował to dość prosto. Górne dwie listwy to łaczniki + wspólne dla góry a na dole rozdzielni to samo, tyko  dla parteru. Powyżej dołu zabezpieczenia. Środek jest MÓJ.
Dla rozpoczynających podłączanie rozdzielni. Według mojego skromnego doświadczenia należy WSZYSTKO zapisywać. Każdy łącznik, każde połączenie opisać wyczerpująco. Zmiany nanosić regularnie i jak w moim przypadku poprzyklejać kilka kartek do płytek pomieszczenia gospodarczego i bazgrać, bazgrać, bazgrać. Po tygodniu przerwy i kilkuset przewodach w całej instalacji niewiele się pamięta. Miałem taki przypadek. Wszystkie włączniki w moim domu to Berker "przycisk poczwórny". Wybrałem takie aby mieś spokój na przyszłość. Zmieniając klawisze (zamiast dwóch - jeden) mamy dwa "iksy" w fateku. Ale nagle okazało się że potrzebuję trzy wejścia na jednej puszce. Wyjąłem pojedynczy przycisk, założyłem podwójny, w szafce do crossowania skrętki podpiąłem kolejne dwie pary. Nie zmieniło to porządku w rozdzielni. Ale co najważniejsze. Wszystko opisałem na wydrukach i poprawiłem w arkuszu w komputerze. dodatkowo na drzwiach rozdzielni mam przyklejoną taśmą "koszulkę" gdzie wkładam najaktualniejsze wydruki wszystkiego co jest związane z elektryką.

Jestem na etapie planowania instalacji dlatego pytam czy moglbys prosze przeslac fotki rozdzielni i schematy polaczen?

kostka82
Nowy
*

#7 : Wrzesień 29, 2014, 08:28:49 am »

Myśle, że prędzej znajdziesz zobaczysz te zdjęcia szukając u wujka googla  a zobacz sobie, bo spedcjalnie, dziś to oglądałem i jest tego sporo

rafix89
Nowy
*

#8 : Listopad 07, 2014, 01:41:26 am »

Witam ja kupiłem do bloku mieszkanie 52m Hagera 5x24 (cala metalowa)  podtynkowa od każdego gniazdka planuje kable do rozdzielni wpiąć rolety x3 ale nie wiem czy nie za duża będzie może się mylę ?  
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2014, 01:43:13 am wysłane przez rafix89 »

bogasman
Sr. Member

#9 : Listopad 07, 2014, 10:48:59 am »

Szybko się zorientujesz że nie jest za duża. U mnie w mieszkaniu są 2 rozdzielnice 6x24 Legranda XL3 160 i do tego 6 sztuk LSA BOXów po 100par i mieszczę się na styk. Gdybym nie miał wcześniej LSA Boxów to kupiłbym 3 takie same rozdzielnice. Łatwiej to potem zabudować i miałbym rezerwę. Wszystko zależy od rozmachu :-) Warto mieć projekt zawczasu.

rafix89
Nowy
*

#10 : Listopad 15, 2014, 18:03:16 pm »

Cytat: bogasman  Listopad 07, 2014, 10:48:59 am
Szybko się zorientujesz że nie jest za duża. U mnie w mieszkaniu są 2 rozdzielnice 6x24 Legranda XL3 160 i do tego 6 sztuk LSA BOXów po 100par i mieszczę się na styk. Gdybym nie miał wcześniej LSA Boxów to kupiłbym 3 takie same rozdzielnice. Łatwiej to potem zabudować i miałbym rezerwę. Wszystko zależy od rozmachu :-) Warto mieć projekt zawczasu.
ok dziękuje a tak  wygląda zamontowany hager

jak skończę może założę oddzielny temat z opisem całej instalacji  

Pozdrawiam Rafał

synagoga
Jr. Member
**

#11 : Grudzień 27, 2014, 16:45:53 pm »

Rafix... a dlaczego nie podkułeś bruzd dalej do samego dołu do rozdzielni? Teraz wszystkie przewody wchodzą górą i zajmują cenne miejsce. Gdybyś je wprowadził do rozdzielni od strony pleców - przez okienko w obudowie -  tam gdzie powinny być podłączone... miałbyś mniejszy bajzel w skrzyni.
zdjęcie  po prawej stronie.

McTommy
Full Member

#12 : Styczeń 04, 2015, 16:50:54 pm »

Przepraszam ale dawno nie bywałem.
Co do rozdzielni to tak jak pisałem wcześniej. Im większa tym lepsza.
Jeżeli ma tam być sterownik to pytanie gdzie chciałbym umieścić szafę crosowniczą.
Przy stanie surowym przed położeniem elektryki najlepiej zorganizować wejście do rozdzielni od góry i od dołu. Ja mam tak zorganizowane że wszystkie przewody z parteru wchodzą dołem a wszystkie z piętra górą. Powód jest prosty. Inaczej byłaby plątanina i znalezienie czegokolwiek byłoby mało możliwe. Mój kolega poszedł jeszcze inaczej.
Zrobił rozdzielnię kolosalną. Na zamówienie - 800 modułów. Z lewej strony rozdzielni wchodzą przewody wysokonapięciowe. Wzdłuż lewej ścianki - w górę z piętra i w dół z parteru. Środkiem rozdzielni (od góry) idą skrętki).
W ten sposób z prawej strony ma jednocześnie crossy. Acha. Szafa ma dzielone drzwi. Nie mogę podesłać zdjęcia.
Ja popełniłem kilka błędów. Największy to szafa crossownicza. Policzyłem sobie że wstawię do niej 20 modułów i wystarczy mi styków. Styków rzeczywiście wystarczyło ale sama skrzynka jest pod 20 modułów :-). Ścisk przeokrutny. Najlepiej, dla porządku jeżeli chcesz mieć 20 modułów to kup szafę na 40 i pomiędzy modułami w pionie pozostaw jedno wolne miejsce. Będziesz mieć wspaniały porządek i miejsce na wspólną masę w szafce crossów. Podeślę zdjęcia jakieś stare bo jestem za granicą. Szafa z crossami zawieszona jest tuż obok rozdzielni. Dotykają się ściankami. Przewierciłem otwornicą 50 mm obie ścianki i tą drogą prowadziłem przewody do Fateka i crossów.
pozdrawiam
Tomasz

Paweł
Jr. Member
**

#13 : Czerwiec 09, 2016, 10:47:16 am »

Temat odgrzebuję. Mam 200m2 dom i rozdzielnie 72 moduły. Trochę mogłoby być więcej. Zaznaczyć jednak trzeba, że zależy wszystko od tego co tam zamierzasz upchać. Dla mnie kilkaset modułów to przesada.

Rambus
Full Member

#14 : Czerwiec 13, 2016, 16:39:18 pm »

Ja kupiłem 100 polową i już dwie szyny TH wiszą obok

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: