Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

Instalacja - pierwsze kroki/wybór

Strony: 1 [2]
Drukuj
Autor Wątek: Instalacja - pierwsze kroki/wybór  (Przeczytany 15131 razy)
synagoga
Jr. Member
**

#15 : Styczeń 08, 2015, 19:36:35 pm »

a ja do takiej instalacji 1:1 polecam osprzęt dedykowany.
więcej informacji na prv.

DemoKRK
Nowy
*

#16 : Styczeń 17, 2015, 11:24:48 am »

Cytat: McTommy  Styczeń 08, 2015, 13:03:26 pm
Co pomysłu podrzuconego wyżej przez kolegę zasugeruję skromnie że objętość kabli będzie odrobinę większa. Policzyłem że w domu 300m2 powinno być optymalnie jakieś 90 gniazdek (z zewnętrznymi). Przyjmijmy dla równego rachunku że 100. Każdy przewód 0,5cm2 czyli że całość to klocek 5 cm x 10 cm. Ale w praktyce będzie to pewnie 12-15 cm x 10 cm (zagięcia, skręcenia, przsunięcia itd.). Trzeba po pierwsze mieć sporą głębokość w ścianie i rozdzielni a po drugie sporą rozdzielnię. Jeśli zaś, idąc tym tropem dalej dla każdego gniazdka jest potrzebny oddzielny es to... już mnie to przerosło. Ale pomysł jak najbardziej wart przemyślenia. I serdecznie go polecam.
Przy 300m2 zawsze można rozważyć stosowanie osobnych rozdzielnic na piętro, względnie na "skrzydło" domu. Wiekszość PLC ma możliwość współpracy z rozszerzeniami we/wy, które można łączyć magistralą między rozdzielniami.
Druga kwestia. Nie musisz stosować osobnego "es-a" na każdy przewód. Spinasz kable od gniazd w zestawy z jednym esem i przekaźnikiem. Chodzi tylko o to, żeby do szafy wejść osobnym kablem od każdego punktu (światło/gniazdo). To bardziej przyszłościowe.

kali82
Full Member

#17 : Luty 08, 2015, 11:22:38 am »

Rozważałem też podrozdzielnie ale lepiej mieć wszystko w jednym miejscu a na kablu dużo nie zaoszczędzisz a dwie srednie rozdzielnie są droższe od jednej dużej. I weź pod uwagę trudnosc programowania. Nie miałem styczności z rozszerzeniami we wy ale wydaje mi się ze jesli one chodzą po modbusie to programowanie tez bedzie wygladało nieco inaczej niz rozszerzenie stacjonarne. Tam bedziesz musiał działać chyba na tabelach modbusa i mozna się łatwo zakręcić programować troche tak a troche tak. No chyba że tylko je podłączasz do magistrali i są widziane w systemie normalnie jako x i y ale wątpie. Pozdro.

McTommy
Full Member

#18 : Luty 08, 2015, 21:30:55 pm »

Ja nie znam się na sterowaniu przy kilku rozdzielniach. W przypadku domu jednorodzinnego (np. dwa poziomy) to zrobiłbym jednak jedną wielką. Jeśli jest miejsce to tak jak kolega, uważam że będzie rozsądniej. Niemniej, gdybym budował np. budynek wielomieszkalny to wtedy sens miałoby skomplikowanie w postaci centralnej rozdzielni i podrozdzielni z oddzielnymi pod licznikami.

Strony: 1 [2]
Drukuj
Skocz do: