Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Elektryka >

Instalacja - pierwsze kroki/wybór

Strony: [1] 2
Drukuj
Autor Wątek: Instalacja - pierwsze kroki/wybór  (Przeczytany 15131 razy)
dex80
Nowy
*

: Styczeń 02, 2014, 18:43:14 pm »

Witajcie.
Rozpoczynam projektowanie instalacji pod inteligentny dom, jaki mam zamiar budować
Oczywiście instalacja ma być nadmiarowa i maksymalnie uniwersalna.

Jedyne sensowne rozwiązanie jakie przyszło mi do głowy, to wprowadzenie do pomieszczeń kabli wychodzących z jednej, centralnie usytuowanej rozdzielni w domu i to z dużym naciskiem na WSZYSTKICH, tzn.
- kabel KAŻDEGO z gniazda elektrycznego 230V
- kabel z włącznika oświetlania
- kabel zasilania rolet
- kabel czujników ruchu alarmu
- kable czujników dymu i gazu
- kable do sterowania ogrzewaniem
- itd.

Generalnie mam plan taki, aby każdy kabel kończył się w szafie rozdzielczej.
Oczywiście takie podejście ma sporo zalet:
1. budowę inteligencji domu można podzielić na etapy (w początkowej fazie można połączyć wszystko, aby działało jak w każdym domu)
2. urządzenia sterujące są w 1 miejscu
3. pełna dowolność w pomiarach/zmianach stanów urządzeń
itd.

Oczywiście WADY są równie spore:
1. koszty kabli i ich kładzenia (jeśli nie będę robił to sam)
2. w ścianach idzie sporo kabli
3. czas tworzenia instalacji

I tutaj mam pytanie do Was.
Czy ktoś z Was realizował projekt instalacji wg. takiego pomysłu?
Czy koszty są faktycznie ogromne?
Czy takie podejście będzie wg. Was skuteczne (czy tak o się robi)?
Jest jakaś alternatywa pomiędzy topologia gwiazdy a zwykłą instalacją bez inteligencji ?

Proszę o opinię.

KrzaQ
Full Member

#1 : Styczeń 02, 2014, 20:44:05 pm »

Moim zdaniem większość założeń jest słuszna. Trzeba to jeszcze doprecyzować z dokładnością do jednego kabelka, żeby nie było improwizacji, ale to wyjdzie podczas projektowania.

Skorygował bym jednak dążenie do ciągnięcia osobnego kabla do każdego gniazda.
Sterowanie zasilaniem w KAŻDYM gnieździe z osobna to dla mnie przerost formy nad treścią, z naciskiem na to, że to moja opinia i nie każdy musi się z nią zgodzić. Wiele osób zapewne potrafi wykazać sporo zalet takiego rozwiązania. Ja z tej możliwości zrezygnowałem, choć zawsze mogę podłączyć zasilanie do gniazd ze sterownika. Nie będzie to jednak sterowanie każdym gniazdem, tylko kilkoma na raz spiętymi w szereg. Za to warto pomyśleć o tym, by sterowane było zasilanie gniazd usytuowanych poza budynkiem, by ktoś nieupoważniony nie mógł z nich skorzystać podczas naszej nieobecności do podłączenia "bosza" i rozprucia rolet

Nie wiem, w jakiego typu pomieszczeniu planujesz centralną rozdzielnię. Zastanów się, czy będzie ono odpowiednie (w sensie bezpieczeństwa i dostępności) dla centrali alarmowej. Może warto pomyśleć o pociągnięciu kabli alarmowych do innego pomieszczenia, a rozdzielnię w której będziesz miał sterowanie i szafkę alarmu połączyć kilkoma skrętkami albo kawałkiem jakiegoś RS'a by mogły się ze sobą komunikować.

Kable z włącznika oświetlenia - tu zapewne masz na myśli skrętkę UTP?

W jednym z punktów opisujących zalety instalacji kończącej się w jednej rozdzielni piszesz, że można na początek zbudować tradycyjną instalację.
Można z tego wywnioskować, że chcesz do włączników ciągnąć kabel miedziany o przekroju około 1,5 mm. Nic z tych rzeczy. Jeśli chcesz sterować takimi kablami to koszty cię zjedzą. Od razu ciągnie się skrętkę i od razu realizuje się sterowanie za pośrednictwem sterownika. Nie ma żadnych rozwiązań pośrednich (chyba że o czymś nie wiem).

Z doświadczenia (choć nie mojego) wiem, że instalacja (kable) w inteligentnym domu może być kilkukrotnie droższa od tradycyjnej. W moim przypadku było to jakieś 30-40% drożej niż zakładałem wstępnie, planując instalację tradycyjną. Oczywiście wydatki na sterowniki, przekaźniki, zasilacze, panele i całą resztę cudactwa zwiększyło wydatki o kolejne tysiące. I tu przekroczyłem pierwotny budżet o ponad 100%. A elektryk zarobił na mnie tylko 3 tys. bo większość podłączeń robiłem sam. Jeśli dasz coś takiego do zrobienia komuś, to musisz strasznie pilnować i szykować kolejne, duże pieniądze.

Obawiam się, że trudno szukać alternatywy - czegoś pośredniego pomiędzy tradycyjną instalacją a inteligentną. No może rezygnacja ze sterowania większością gniazdek i skupienie się na oświetleniu, roletach, ogrzewaniu jest czymś pośrednim. Ale to niewielkie pocieszenie

dex80
Nowy
*

#2 : Styczeń 02, 2014, 21:21:15 pm »

Dzięki KrzaQ za Twoje zdanie.

Faktycznie początkowo myślałem o tym, aby kable były tradycyjne, aby sterowanie można było budować narastająco, ale myślałem tu jednak tylko o oświetleniu do lamp w pokojach, gniazdach 230V. Wszystko pozostałe na kablach sygnałowych UTP lub skrętce. Ale takie kable tylko do logiki 0/1 to przesada faktycznie ;/

Co do sterowania poszczególnych gniazd to pewna nadmiarowość, ale akurat tak to widzę. Choć raczej o tym zadecyduje budżet.

Inny podejściem jakie przyszło  mi do głowy to coś w rodzaju "lokalnych małych rozdzielni" - czyli skrzynek w danym pomieszczeniu które będą realizowały logikę, zaś same skrzynki połączone były by kablem zasilania 230V i kablem sygnałowym, pewnie siecią Ethernet.
Przy tym wymyślonym przeze mnie rozwiązaniu dałbym wszystkie przekaźniki i układy sterujące do tej małej skrzynki a sterowanie nadal nimi byłoby centralne.

Z tym pomysłem mam jednak dwa problemy:
1. maskowanie skrzynek - w pokoju wolałbym nie mieć nic z filmy STAR-TREK - chciałbym aby inteligencja domu była możliwi zakryta. Maskowanie puszki "pod tynk" jak to teraz jest w starszych domach, że farba zakrywa puszkę, którą i tak widać nie wchodzi w grę, bo to obłęd jest. Sufitów podwieszanych nie planuję. Jedyne co przychodzi mi do głowy do zamaskowanie takiej puszki nidą w formie jakiegoś elementy dekoracji, ale znów potrzebny jest jakiś dostęp.
To rozwiązanie dałoby mi oszczędność kabla.
2. Musiałbym i tak tam włożyć sporo elementów sterujących więc nie wiem czy puszeszka nie stanie nie mega puszką ;/ - no i utrzymanie tego się komplikuje.

Napiszę jednak trochę o realizacji logiki:
Kable zamierzam położyć sobie sam.
Logikę chciałbym budować na własnej konstrukcji sterownikach opartych o procesory AVR komunikujące się ze sobą po sieci LAN przez kabel lub WiFi (np. punkty poza domem).

Sterowanie chciałbym rozegrać na przekaźnikach.

Całość jednak chciałbym budować etapami, bo oprócz logiki domu inteligentnego wolałbym, abym mógł w nim mieszkać

Zakładam zatem, że te koszty "sterownikowo-logiczne" będę ponosił stopniowo i będą mniejsze.

Pytanie, czy to dobry plan ... 

koles
Full Member

#3 : Styczeń 02, 2014, 23:51:39 pm »

Robię tak jak Ty planujesz, wszystko do rozdzielni, z tym, że gniazda 230V nie są sprowadzone każde osobnym kablem, tylko grupowane. Częśc będzie miała zasilanie zawsze, część rozłączane przy uzbrojeniu alarmu czy w podobnej sytuacji. Na oświetleniu też można zaoszczędzić tam gdzie jest gęsto - zamiast ciągnąć osobny kabel do każdego punktu w jednym pomieszczeniu, puściłem np. 5 żył, po 1 żyle odpada przy każdym punkcie, efekt ten sam a kabel jeden.
Nie poczułem, żeby koszty kabli były bolesne, przy tylu kablach, które i tak trzeba położyć. Może sytuację ratuje fakt, że to szkielet, więc nie ma kucia i podobnych atrakcji.
Sądzę, że różnicę kosztów poczuję dopiero na przekaźnikach - ale też zależy mi na możliwości uruchamiania tego po kawałku.
Ja bym się nie zdecydował na puszkę w każdym pokoju, w rozwiązaniu, które przyjąłem, kable wychodzą tylko w pomieszczeniach technicznych.

PS Instalacje 230V i niskonapięciowe ściągam do osobnych szaf, ale wszystko po jednej stronie domu żeby nie robić pętli.

KrzaQ
Full Member

#4 : Styczeń 03, 2014, 07:54:18 am »

Ja mam dom dwukondygnacyjny i też myślałem o dwóch rozdzielniach - jednej głównej ze sterowaniem na dole i drugiej w pomieszczeniu nad nią, w której planowałem umieszczenie przekaźników załączających obwody górnej kondygnacji. Zrezygnowałem jednak z takiego rozwiązania z jednego, dość błahego powodu. Przekaźniki trochę hałasują, a pomieszczenie jest mieszkalne Klikanie przekaźników za każdym razem, gdy ktoś, gdzieś u góry zapali światło było by zbyt uciążliwe. Poza tym na każdym obwodzie zaoszczędził bym ze 3 metry kabla. Gra okazała się nie warta zachodu.

Wracając do sterowania każdym gniazdkiem. Nie wiem ile ich planujesz. Ja mam ich ponad 40. Nie pamiętam na ile obwodów mi się to przekłada, jednak jest ich dużo mniej niż gniazd. Gdybym zdecydował się na podłączenie każdego z osobna do sterowania zwiększyło by to znacząco ilość kabla i przekaźników - o kolejne 40 sztuk. Ja za swoje 50 przekaźników Wago zapłaciłem prawie 1000 zł brutto. Kolejne 50 przekaźników to większa i droższa szafa.

No i na koniec sterowanie na AVR. Nie wiem, czy chcesz, by były one tylko elementem wykonawczym, czy chcesz je programować. Ucieczka przed standardami takimi jak Fatek, Siemens czy Wago (lub inne znane i popularne) to kłopot z programowaniem i dodatkowymi elementami, takimi jak czujniki temperatury 1-wire, panele dotykowe, protokoły komunikacyjne itd. Jeśli sobie z tym poradzisz to dobrze. Ja bym się nad tym jednak zastanowił

Jak chcesz, to możesz zobaczyć jak to u mnie wyglądało na wczesnym etapie realizacji
http://plc-home.pl/forum/moja-realizacja-ib-t304.0.html

Pozdrawiam

dex80
Nowy
*

#5 : Styczeń 03, 2014, 09:09:37 am »

Dziękuję Wam koledzy za wskazówki.
Faktycznie rozwiązanie jest jedno co do sposobu kładzenia kabli.
Co do gniazd - rozważę to jeszcze przy wycenie.
Myślę, że kluczowe jest położenie nadmiarowych kabli (rolety, itd.)
Same kable jednak wciągnę też do centralnej szafy, ale pewnie podzielę ją na 2 części:
Logikę i sterowanie niskim napięciem dam do jednej, zaś przekaźniki i wysokie napięcie do drugiej.

Zastanawiam się jedynie nad instalacją TV-SAT. Z założenie nie będzie scenatralizowana ;/ Bo kabel od konwertera musi pruć do dekodera koło TV. Brak dekodera koło TV to słaby temat, bo jak zmienić kanał chyba, że coś w rodzaju przedłużacza podczerwieni ale to słaby temat, myślę ;/

Jak realizujecie u siebie TV-SAT ?

KrzaQ,
co do sterowania, to moim planem jest podłączenie wszystkiego pod PC (jakiś kadłubek DELL, czy coś na Linuxie, może Windows).
Protokołem komunikacyjnym z płyta sterowniczą AVR ma być Ethernet/RS232.
Na płycie znajdą się elementy sterowania przekaźnikami oraz porty wejścia z czujników, włączników itd.
Oprogramowanie napiszę sobie sam i będzie realizowało w dowolny sposób funkcje.
Logika będzie zasilana z UPS i w przypadku konieczności będzie uruchamiała agregat - co prawda nie duży, ale wystarczający do zasilania 1 gniazda w kuchni, 1 w łazience i 1 w salonie.
Tak to obmyśliłem.

Faktycznie wszystko można zrealizować na "czymś markowym", ale w moim podejściu nic mnie nie ogranicza, poza tym nie śledziłem rynku w tym zakresie i nie znam teraz cen, być może jest do kupienia gotowa centralka co realizuje moje potrzeby i jest tak samo konfigurowalna.

slaw
Nowy
*

#6 : Styczeń 03, 2014, 21:43:29 pm »

Jeżeli chodzi o TV-SAT to u siebie przygotowałem instalacje pod multiswich.

Cztery przewody z anteny SAT plus jeden z naziemnej. Z każdego pokoju jeden bądź dwa, jeżeli ma być tuner z możliwością nagrywania, przewód antenowy.
Wszystko schodzi się u mnie do rozdzielni "multimedialnej". W pomieszczeniach mam gniazda końcowe.
Wygląda to mniej więcej tak http://images.dipol.com.pl/img/schemat007.gif

W każdym pokoju można podłączyć TV do anteny naziemnej bądź przez tuner do SAT.
Mozna pokusić się o puszczenie dodatkowo po jednym przewodzie, skrętka bądź telefoniczny, do pomieszczeń aby mieć możliwość skorzystania ze splittera. Chociaż prędzej czy później NC+ zablokuje możliwość dzielenia karty.

dj.janek
Nowy
*

#7 : Kwiecień 02, 2014, 14:38:27 pm »

Witam. Jestem nowy na forum i bardzo sie ciesze ,ze jest taka fajna strona.

Dziękuję z góry za pomoc i wielki szacun dla wszystkich co sami próbują działać na PLC. Mój dom jest już w stanie surowym zamkniętym i teraz mam czas na zrobienie instalacji elektrycznej. Zainteresowany byłem  na poczatku KNX ale koszty duże, potem mysśałem o LCN ale  za same sterowniki- automatykę  kazali mi wyłozyć 20 tys + 25 za instalacje. Dom to Dom w Groszku 3 z podpiwniczeniem na całości. założenia są  chyba standardowe :
-sterowanie oświetleniem w pomieszczeniach na podstawie czujek z alarmu satel integra 128 WRL
-Sterowanie oświetleniem oraz na schodach
- Piecem albo ogrzewaniem normalnym albo podłogowym
-Pomiar temperatury w pokojach
-sterowanie grupami gniazdek 230V
-Klima
- Symulacja obecności
-Czujka dymu, czadu, zalania
-Sterowanie bramą garazowa oraz wjazdową
-Wyłączanie światła w pomieszczeniu w przypadku braku ruchu
-Może w przyszłości rolety
-Po wyjsciu z domu i załączeniu alarmu wyłaczenie odpowiednich gniazdek 230V
-Odcięcie H2o w wypadku zadziałania czujki zalania
-Lan w każdym pokoju
Lan do kamer IP+ obok gniazdo 230V do ich zasilenia, bo nie wiem jak  z POE będzie- kwestia ceny kamery
- Nie wiem co jeszcze???

Jesli chodzi o TVSAT to kable sprowadzone do głownej skrzynki  teletechnicznej, instalacja w gwiazde
tutaj opis:
 Instalacja antenowa zbudowana będzie z zastosowaniem multiswitcha 9 wej. /programy ASTRA+HOTBIRD/ i 16 wyj. /8 punktów odbiorczych x 2 sygnały SAT z możliwością jednoczesnego oglądania i nagrywania pr.SAT/. Multiswitch zamontowany zostanie na strychu w obudowie TPR-10- zwrotnica antenowa, wzmacniacz antenowy, zabezpieczenia p/przep., modulator. Montażu na balkonie -przeprowadzenia 10 kabli konc. TRISET 113 od anten RTV-SAT do multiswitcha na strychu.Do każdego z 8 pomieszczeń od multiswitcha wciągam w rurki po 2 kable konc. Do salonu i pomieszczenia w piwnicy po 3 kable. W 6 pomieszczeniach u wylotu rurek montouję w ramce 2 puszki pod gniazda RTV+SAT. W 2 pomieszczeniach, gdzie będą 3 kable mam 1 puszkę w ramce na gn.RTV+SAT i puszkę solo obok na gn.RTV+2xSAT :  http://axing.direct-cms.com/index.php?id=156&lang=en . Wolne wyj. SAT zostanie wykorzystane do podłączenia,  poprzez modulator, np. komputera z filmem i oglądanie w innym pokoju. Jeśli chodzi o monitoring w rurki wciągne przewód konc RG59 z dwoma przewodami zasilającymi 2x0,5 do rejestratora zainstalowanego na strychu  obok urządzeń antenowych. Obraz z kamer poprzez rejestrator i modulator podany zostanie na wej . RTV multiswitcha i możliwy będzie jego podgląd na każdym telewizorze..  Rejestrator za pomocą kabla skrętki połączony zostanie z routerem internetowym, za pomocą którego możliwe będzie oglądanie obrazu z kamer poza miejscem zamieszkana przez Internet.

Cały czas nie mam pomysłu jak zrobic instalacje, czytałem sporo wątków i  rozmawiałem z elektrykiem ale on nie bardzo ma pojecie o PLC, robi tradycyjne instalacje  i wychodzi mu to bardzo dobrze. Nie za bardzo widzi mu sie układanie skrętki pod wyłaczniki. Twierdzi że jak cos padnie  np sterownik to  niczem zamówie sterownik albo  wykryje problem to minie sporo czasu.

Nikt nie jest mi w stanie wytłumaczyć jak położyc instalacje do sterownika Fatek, jakich kabli uzyć.
np mam jeden pokój w pokuju tym jest lampa na suficie na ścianie włacznik, nizej mam  podświetlenie halogenami, czuknik temperatury jeszcze. Jakie użuc kable by zaswiecić światło główne, jakie  kable do załączenia halogenów, skrętka pewnie do czujnika temperatury, wszystko sprowadzam do rozdzielni  pewnie?

Instalacje robie  poprzez elektryka, on bierze tylko za robote. Zakup kabli i innych rzeczy to moja sprawa.
 Czy moge to wszystko zrobic kablem 1,5 oraz gniazdka 230V 2,5mm. Załóżmy że mam sporo kabla albo mam pieniadze na kabel.
Zakupiłem na próbe sterownik Fatek  FBS-SK20MCJ2-Ac- starter kit by samemu sie nim pobawic. Teraz zaczynam uczyć sie drabinki

Dziękuję za opinie i podpowiedzi

arturs
Sr. Member

#8 : Kwiecień 02, 2014, 19:55:22 pm »

z jakiej części polski jestes?

dj.janek
Nowy
*

#9 : Kwiecień 02, 2014, 20:22:35 pm »

Witam.
 Jestem Z Rzeszowa, ale obecnie przebywam poza PL i jest mi cieżko pewne rzeczy ustalać osobiście. Mogeliczyć jedynie na zaufane osoby i rodzinę

grzeniu666
Jr. Member
**

#10 : Kwiecień 12, 2014, 23:04:39 pm »

Na wstępie witam i pozdrawiam forumowiczów plc-home, oraz ojca założyciela. Podczytuję od dawna (również podobne forum edom-plc i forum Muratora) 

Ja, jeśli chodzi o gniazdka, planuję u siebie kłaść obwody przewodem 5x2,5mm, aby móc wydzielić trzy grupy gniazdek wg. własnego uznania (choć nie mam tutaj specjalnie pomysłów, ew. wyłączenie jednej grupy po uzbrojeniu alarmu). Obwody obejmują jeden lub dwa pokoje (z wyjątkiem oczywiście kuchni). Co myślcie o takim rozwiązaniu?

arturs
Sr. Member

#11 : Kwiecień 13, 2014, 08:50:27 am »

można tak ale to trzeba by logicznie podzielić.. ja zrobiłem tak ale na 4x2.5  na pomieszczenie.. i mam sterowane albo nie (a w zasadzie to mogę załączyć obwód albo odłączyć - w zależności jak wepnę przekaźnik..

synagoga
Jr. Member
**

#12 : Sierpień 10, 2014, 08:02:49 am »

Witam wszystkich.
Dlaczego układ 1:1 czyli zabezpieczenie - odbiornik nie jest dobry. Wg mnie jest idealny. Natomiast stosowanie tylko 1 rozdzielni jest nieporozumienie. Wszędzie tam gdzie mogę dać podrozdzielnię... np. zabezpieczenia i przekaźniki dla każdego pomieszczenie albo dwóch pomieszczeń tam wszystkim proponuję taki układ. dlaczego? Ze względów oszczędnościowych. Pomiędzy rozdzielniami prowadzę tylko WLZ min 6mm2 i komunikacyjny przewód.  Miejsce na taka podrozdzielnię jest łatwo znaleźć w każdym pomieszczeniu albo w pomieszczeniu komunikacyjnym czyli korytarzu, przedpokoju... czy w samym pokoju. Ja staram się takie podrozdzielnie dawać wewnątrz pomieszczenia które ona ma zabezpieczać i obsługiwać.
Oczywiście miejsce jej ulokowania zależy od przeznaczenia pomieszczenia.
Ostatnio otrzymałem zlecenie na wykonanie instalacji w której ma być normalna instalacja mieszkaniowa, światło, gniazdka, instalacja RTV internet i komunikacja wszelaka na światłowodzie.
Całkiem ciekawy to układ, bo stosując światłowód odpada nam stosowanie skrętki, której musimy położyć ho ho ho!  metrów albo i więcej. Ceny światłowodów nie są powalające, teraz musze poszukać jakiś interfejsów aby to wszystko połączyć.
Jak już będę miał kosztorys i przedstawię go inwestorowi.... porównamy ceny instalacji tradycyjnej i tej która jest projektowana.
Na pewno podzielę się wynikami... pzdr Zbyszek

DemoKRK
Nowy
*

#13 : Styczeń 04, 2015, 22:36:45 pm »

Cytat: KrzaQ  Styczeń 02, 2014, 20:44:05 pm
Skorygował bym jednak dążenie do ciągnięcia osobnego kabla do każdego gniazda.
Sterowanie zasilaniem w KAŻDYM gnieździe z osobna to dla mnie przerost formy nad treścią, z naciskiem na to, że to moja opinia i nie każdy musi się z nią zgodzić. Wiele osób zapewne potrafi wykazać sporo zalet takiego rozwiązania.
Ja spróbuję
Bezwzględnie sugerowałbym poprowadzić zasilanie do każdego gniazda osobnym kablem do rozdzielnicy. Powód jest prosty. O ile TERAZ nie widać dla tego zastosowania, to takie zastosowanie może się pojawić w przyszłości. Nic nie stoi na przeszkodzie by takie osobne kable połączyć na razie w sekcje równolegle w rozdzielnicy i zabezpieczyć jednym wyłącznikiem i sterować nimi jednym stycznikiem/przekaźnikiem. Jak przyjdzie pora na wydzielenie jednego z gniazd do dedykowanego rozwiązania to zawsze można to wtedy w rozdzielnicy rozseparować. Jak poprowadzisz jeden kabel do sekcji to już masz drogę zamkniętą. Po co się ograniczać?   

McTommy
Full Member

#14 : Styczeń 08, 2015, 13:03:26 pm »

Zgadzam się z kolegą. Idealne rozwiązanie to właśnie Pełne Słońce czyli 1 punkt - 1 przewód do rozdzielni. Ja w każdym pokoju mam dwie linie na wszystkie gniazda. Pierwszą nazywam po prostu standby. Podłączam do niej wszystkie urządzenia ciągnące prąd bez przerwy jak jakieś ładowarki, sprzęt rtv itd. Druga linia to gniazda używane sporadycznie. Standby wyłączam jak wychodzę z domu. Włączam jak wchodzę. Teoretycznie zatem ilość pobranej energii (po odliczeniu lodówki) powinna być zbliżona do zera :-).
Co pomysłu podrzuconego wyżej przez kolegę zasugeruję skromnie że objętość kabli będzie odrobinę większa. Policzyłem że w domu 300m2 powinno być optymalnie jakieś 90 gniazdek (z zewnętrznymi). Przyjmijmy dla równego rachunku że 100. Każdy przewód 0,5cm2 czyli że całość to klocek 5 cm x 10 cm. Ale w praktyce będzie to pewnie 12-15 cm x 10 cm (zagięcia, skręcenia, przsunięcia itd.). Trzeba po pierwsze mieć sporą głębokość w ścianie i rozdzielni a po drugie sporą rozdzielnię. Jeśli zaś, idąc tym tropem dalej dla każdego gniazdka jest potrzebny oddzielny es to... już mnie to przerosło. Ale pomysł jak najbardziej wart przemyślenia. I serdecznie go polecam.

Strony: [1] 2
Drukuj
Skocz do: