Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
  Pokaż wiadomości
Strony: [1]
1  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Sierpień 01, 2011, 19:39:59 pm
Witajcie!
Mam podłączony Weintek do Fatek po RS232.
Próbuję proste sterowanie robić na EB8000 i przesyłać na Weintek.
Wszystko niby ok, na Weinteku symlacja wychodzi ok, ale Fatek jest ciągle w trybie stop (dioda zielona miga wolno).
Czy aby przejść w tryb RUN muszę podłączyć Fateka do PC i zrobić to przez Winproloadera ?
Czy nie mogę uruchomić poprzez HMI lub EB8000?

Dzięki za pomoc.
2  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Podsystemy wejściowe / HMI : Lipiec 21, 2011, 07:16:02 am
Mario0658

Podoba mi się ten zegarek na HMI co zrobiłeś. To jest coś trudnego dla takiego amatora jak Ja?

Na razie udało mi się podłączyć HMI do PC (miałem problem, bo nie wiedziałem co się dzieje, że error i error, ale okazało się, że miałem jakiś stary przewód USB).
Wczoraj polutowałem przewód do podłączenie HMI z PLC.
Troszkę trenuję na EB8000.
W weekend mam zamiar zrobić próbne odpalenie połączeń oraz przekaźnika.

Jak mi to wyjdzie to zaczynam kuć ścianę
3  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 11, 2011, 19:55:54 pm
Znalazłem i puszkę na panel i maskownicę. Zresztą już zamówiłem.
Dla potrzebujących takie maskownice produkuje firma ESEA.
Z ok. 14 dni będę kuł
4  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 09, 2011, 20:04:18 pm
Cytat: autorus  Lipiec 09, 2011, 19:41:07 pm
A po co ci zasilacz, przecież fatek daje 24v i nim możesz zasilić spokojnie

Dlatego, że między panelem a Fatekiem mam jedną skrętkę 4x2x0,5 i chcę oszczędzić dwa przewody ze skrętki.
5  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 09, 2011, 19:32:07 pm
OK.
To na dobry początek mam już panel 8070iH, moduł 40MCTJ, pare przekaźników.
Teraz czekam na zasilacz 24V do panela.
Co do podłączenia Panel-Fatek wiem już jak ma wyglądać.
Ale takie techniczne pytanko.
Planuję zamontować panel na ścianie tj. z racji na to, że będzie na ścianie, gdzie z tyłu będzie spiżarka wywalam dziurę w ścianie.
Czy jest jakaś płyta przednia, żeby można było ładnie to zrobić, czy trzeba kombinować samemu z montażem?
6  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 06, 2011, 13:12:35 pm
Jeszcze jedno malutkie pytanko zanim pomyślę i podejmę decyzję ad zakupu
Sterownik FATEK 40MCTJ
Sterownik FATEK 40MCTJ D
Rozumiem, że różnią się napięciem, ale czy chodzi o to, że jeśli mam przekaźniki sterowane 24V to muszę wziąść Sterownik FATEK 40MCTJ D, a jeśli steruję 230V to Sterownik FATEK 40MCTJ  Co???
Jeśli dobrze rozumuje to bezpieczniej się bawić przed przekaźnikami napięciem 24V i kupię Sterownik FATEK 40MCTJ D.

Tylko będę musiał zmienić zabezpieczenie ponieważ mam przygotowane na te obwody 10A.

Z racji na to, że nie mam jeszcze położonej podłogi do garażu to pociągnę na wszelki wypadek dodatkowe skrętki do Pompy Ciepła i Rekuperatora. Pewnie sie do czegoś przyda
7  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 06, 2011, 11:25:57 am
Cytat: mrq  Lipiec 06, 2011, 09:23:05 am
1. Przekaźnik to element mechaniczny. Ma ograniczoną liczbę "zadziałań" co prawda jest ona bardzo duża a przy małych prądach jeszcze większa.
    Rzędu milionów zadziałań. Ale jeśli i tak zamierzasz stosować przekaźniki zewnętrzne, weź wersję tranzystorową.

Częściowo możesz użyć przekaźników wąskoprofilowych z RELPOLu lub innych odpowiedników.
    http://www.relpol.pl/pl/Oferta/Nasza-oferta/Przekazniki/przekazniki-interfejsowe/PIR6W-1P
    6A obciążalności wystarczy do oświetlenia, rolet, itp. Szerokość to tylko 6,3mm.

Jaką dużą masz rozdzielnię?   

3. Możesz użyć odbiornika IR na MODBUSie.

4. Nie ma żadnych ograniczeń. Z panela sterujesz FATEKiem. Panel potrzebuje:
    1. Zasilanie - 2 żyły (0V, 24V)
    2. Port komunikacyjny (z FATEKiem najszybciej RS232) - 3 żyły (GND, TXD, RXD)
        Jest szansa, że GND i 0V puścisz na jednej żyle między panelem a FATEKiem
    3. Do ethernetu potrzebujesz zwykłą skrętkę. Ale wykorzystywane są tylko 4 żyły z 8.
        No ale to już połączenie nie do FATEKa, tylko do routera, swichta, etc. (generalnie do sieci domowej).
    4. Panel ma jeszcze 2 porty komunikacyjne - możesz ich użyć, ale nie musisz.

Ad 1. Mam rozdzielnię Moellera z 6 rzędami i wolnych mam półtorej, także chcę tam postawić sterownik i ew. przekaźniki
Rozumiem, że stawiam obok sterownika tyle przekaźników ile chcę sterować obwodów
A jeśli tak to będę musiał kupić 1x Fatek 40 MCU TJ ??
Ad 2. Z obsługi Video zamiast Videofonu rezygnuję
Ad 3. A ile zajmuje taki odbiornik IR, gdybym chciał go umieścić za panelem w ścianie i ew. gdzie coś takiego w miarę nie dużego można kupić? Rozumiem, że podłączam go bezpośrednio do panela
Ad. 4. Co do podłączenia pomiędzy sterownikiem a Panelem miałem propozycję żeby robić to na USB, czy to coś zmienia ?
Co do przewodów to obok docelowego panela mam miejsce na videodomofon i tam też mam puszczoną skrętkę do rozdzielni, a więc w sumie 2 skrętki na videodomofon i panel, czyli można się pobawić i ew. więcej mieć na podłączenie panela.
Co do samego zasilenia panela to też raczej nie korzystałbym ze skrętki. Za ścianą mam spiżarkę i gniazdko oraz przewód zasilający pomiędzy tym gniazdkiem a panelem, więc korzystając z zasilacza mam prąd w panelu.

Czy jedna skrętka pomiędzy Satelem a rozdzielnią też mi załatwi wszystkie potrzebne sygnały do PLC ?
Dziękuję za pomoc
Jurek
8  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 06, 2011, 06:56:46 am
Cytat: mrq  Lipiec 05, 2011, 22:16:57 pm
Hej,

Cytat: JurekM  Lipiec 04, 2011, 21:24:52 pm
1x Fatek 40 MCU na przekaźnikach 16 wyjść/24 wejścia  1081,41 pln brutto
1x Fatek CM55e (do łączenia się z PLC przez LAN)   615,81 pln brutto
1x UbiQ-230T (zawiera odbiornik IR, RS485 i Modbus)

1. FATEK 40MCU - ok ale przmyśl czy nie wolałbyś wersji tranzystor + osobne przekaźniki
2. FATEK CM55e - na początek odpuść sobie - szczegóły dalej
3.  UbiQ-230T - PLUSY: ładna obudowa, odbiornik IR, kilka przycisków;  MINUSY - mała rozdzielczość, wysoka cena jak na tą wielkość

Co do panela, to na MT8070iH nie zrobisz videofonu.
Ale za to MT8070iH ma ethernet, przez ten ethernet możesz programować i panel i fateka.
Możesz też na MT8070iH odpalić VNC i będzesz miał widok panela przez sieć.
Na MT8070iH masz też moduł audio - możesz odtwarzać komunikaty.
Tak więc jeśli odpuścisz sobie CM55e to będziesz miał dostęp do FATEKA przez ethernet przy pomocy MT8070iH.
Jak zdecydujesz że jednak potrzebujesz CM55e - dokupisz później.

1. No tak, a co to zmienia jeśli będą oddzielne przekaźniki? Czy to nie do tego samego się sprowadza? A jeśli już przekaźniki to jakie. Wszystko niestety będę miał w jednej rozdzielni elektrycznej i martwię się jeszcze tym, że Fatek nie pasuje do wierzchniej obudowy Smutny
2. Ad videofonu to wynika z tego, że nie da się raczej zrobić ? A może inny panel.
3. Czy w przyszłości do panela mogę zrobić sterowanie pilotem?
4. Mając jedną skrętkę od panela do sterownika czy jestem ograniczony do ilości rzeczy sterowanych?

Przepraszam za takie pytania, ale Ja się dopiero uczę tego
9  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 04, 2011, 21:24:52 pm
Witajcie!
Poczytałem troszkę o poniższych rzeczach, nawet mam już ofertę na część
1x Fatek 40 MCU na przekaźnikach 16 wyjść/24 wejścia  1081,41 pln brutto
1x Fatek CM55e (do łączenia się z PLC przez LAN)   615,81 pln brutto

I teraz ad panela. Niby wszystko ok, ale tak sobie pomyślałem, czy kupując nie za drogi panel (tak np. do 2000 pln) mogę go wykorzystać zamiast/również do obsługiwania videodomofonu (zapis osób włączających domofon, zapis video, obsługa podglądu, otwieranie rygla, bramy itd.
Czy np. Panel MT8070iH Weinteka można wykorzystać do tego ? Już nawet zrezygnowałbym z pilota, chociaż fajnie byłoby mieć
Czy coś takiego można zrobić?
Mam dodatkową skrętkę z miejsca, gdzie będzie domofon do rozdzielni, czyli w sumie miałbym 2 skrętki do obsługi panel moduł w rozdzielni.
Dzięki za wszelkie pomysły.
10  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 02, 2011, 09:25:03 am
Cytat: Marcin  Lipiec 01, 2011, 20:34:35 pm
No to na przykład taki zestaw:
1x Fatek 40 MCU (na przekaźnikach, lub jak chcesz stosować zewnętrzne przekaźniki to wersja tranzystorowa) 16 wyjść/24 wejścia
1x Fatek CM55e (jeśli chcesz łączyć się z PLC przez LAN)

+ ewentualnie przekaźniki zewnętrzne.

O i to może być to o czym myślałem. Postaram się posiedzieć jutro i poczytać o tym.

Dziękuję za pomoc. Jak będę miał znów jakieś pytania znów będę męczył
11  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 01, 2011, 19:58:28 pm
Cytat: Marcin  Lipiec 01, 2011, 11:40:30 am
Cytat: JurekM  Lipiec 01, 2011, 11:32:06 am
Cytat: Marcin  Lipiec 01, 2011, 11:22:55 am
Cytat: JurekM  Lipiec 01, 2011, 11:17:34 am
zalążek inteligentnego sterowania (oświetleniem)

Rozwiń to proszę maksymalnie jak potrafisz, wtedy postaramy się coś doradzić.

Jeszcze raz:
1. rozdzielnia z doprowadzonymi 8-10 obowodami oświetleniowymi (4 salon, 3 elewacja, 1 ogród, 1 brama)
2. skrętka puszczona do miejsca na panel w salonie
3. skretka miedzy rozdzielnia a alarmem
4. chcę sterować panelem i pilotem
5. chcę mieć możliwość ustawiania prostych scen, ustawiania czasów załączania itd.

Ot i to wszystko. Potrzebuję dobrać sterownik, panel, coś do pilota, pilot.
Chyba więcej nie mogę rozwinąć

Ile wejść/wyjść chcesz łączyć do integry?
Widzisz i tu nie wiem co mogę. Mam z integry skrętkę 8 przewodów, więc więcej nie mogę podłączyć.
Tu wychodzi moja niewiedza.
12  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 01, 2011, 11:32:06 am
Cytat: Marcin  Lipiec 01, 2011, 11:22:55 am
Cytat: JurekM  Lipiec 01, 2011, 11:17:34 am
zalążek inteligentnego sterowania (oświetleniem)

Rozwiń to proszę maksymalnie jak potrafisz, wtedy postaramy się coś doradzić.

Jeszcze raz:
1. rozdzielnia z doprowadzonymi 8-10 obowodami oświetleniowymi (4 salon, 3 elewacja, 1 ogród, 1 brama)
2. skrętka puszczona do miejsca na panel w salonie
3. skretka miedzy rozdzielnia a alarmem
4. chcę sterować panelem i pilotem
5. chcę mieć możliwość ustawiania prostych scen, ustawiania czasów załączania itd.

Ot i to wszystko. Potrzebuję dobrać sterownik, panel, coś do pilota, pilot.
Chyba więcej nie mogę rozwinąć
13  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 01, 2011, 11:17:34 am
Cytat: autorus  Lipiec 01, 2011, 08:19:53 am
No to szkoda ze nie trafiłeś przed kładzeniem instalacji wtedy wszystko byłoby prostsze.

Obecnie jeśli chodzi o fatek to możesz jedynie sterować tym co dochodzi do rozdzielni. Nawet integra ci tym może sterować.
Ale to nie będzie niestety taka funkcjonalność o której tu piszemy Smutny

zdaję sobie sprawę, że nie będzie to szaleństwo, ale chcę mieć coś co chociaż ma zalążek inteligentnego sterowania (oświetleniem).
Tylko, że za bardzo nie wiem co dobrać, bo to można było podłączyć.
14  Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom / Sterowniki PLC / Pomoc w wyborze sterownika PLC : Lipiec 01, 2011, 08:09:17 am
Witajcie!
To mój pierwszy post na tym forum.
Niestety mam już położone wszystkie instalacje, a więc okablować domu już nie mogę.
Ale zaplanowałem sterowanie bardzo proste paru obwodów 6-10 oświetleniowych.
Niestety z racji na moją "zieloność" w sprawach "inteligencji" (proszę mnie źle nie zrozumieć)
muszę dobrać coś co będzie tym sterować.
Mam miejsce na szynie w rozdzielni do którego dochodzą obwody, które mają być sterowane.
W salonie mam miejsce na ścianie w którym chcę mieć pulpit do którego dochodzi skrętka komputerowa.
Dodatkowo do rozdzielni dochodzi skrętka z Integry64.
Chcę założyć jakiś sterownik, pulpit w salonie i chciałbym dodatkowo móc tym sterować pilotem (w salonie).
proszę o pomoc w doborze elementów, które muszę zakupić.
Wiem, że dla Was, fachowców w tej dziedzinie nie sprawi to problemu, a mi "laikowi" zaoszczędzi lat świetlnych siedzenia przy świecy zanim do tego dojdę.
Dziękuję i pozdrawiam
Jurek
Strony: [1]