Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wejściowe >

HMI

Strony: [1] 2 3 ... 6
Drukuj
Autor Wątek: HMI  (Przeczytany 49196 razy)
pixel
Sr. Member

HMI
: Luty 17, 2011, 20:39:09 pm »

witajcie...
znów jest "promocja" na te proste panele i mam dylemat...
za 2 miesiące przyjdzie urządzać a nadal jestem w lesie z 'pstrykami'
tj. mam na celowniku kilka ale cena spokojnie konkuruje z HMI

czytałem opinie osób które się "napaliły" i zawiodły - że mały ekran, mała rozdzielczość, mało kolorów...
Ale z drugiej strony to ma być (może być) alternatywa dla takiej sekcji 'pstryków' - coś a'la te chińskie hotelowe
dla miejsc tzw. centrów sterowanie gdzie planuję nawet dwie skrętki pociągnąć może to mieć sens

krótka sonda - używacie swoich HMI?  (a rodzina używa?)

Słodkie przepisy, które polecam :-)

Mario0658
Sr. Member

HMI
#1 : Luty 17, 2011, 20:56:10 pm »

hej

powiem tak :
HMI fajna sprawa  ale do ustawien wlaczania jakis systemow uzywanych raz na tydzien
czy ustawiania  dzialan....

ale jako normalny wlacznik to niestety nie bardzo sie nadaje

W domu panela praktycznie tylko ja uzywam  (patrz wyzej)  a tak to sluzy jako ramka do zdjec/wyswietlania godziny

Moze tez przypominac o pewnych rzeczach - np zaknij drzwi (kontaktron w zamku)  czy garaz

GG:4010578

pj
Global Moderator
Sr. Member

HMI
#2 : Luty 17, 2011, 20:57:18 pm »

No to może się wstrzymaj jeszcze z decyzją -
Ja stwierdziłem że na rynku nie ma nic co by mi odpowiadało - ani SCADA, ani HMi i tak to trwało.

Ostatnio zabrałem się za własny system, który będzie stroną www z ajaxem (interaktywność) wyświetlany na tablecie z Androidem przyczepionym do ściany lub po prostu z PC.
Oczywiście jest jeden minus w stosunku do HMI - potrzeby serwer www, ale obecnie z linuxem na ATOMie może się okazać że bierze mniej prądu od HMI.

To co na screenach powstało w ok. 2-3 tygodnie.
Na razie skupiam się na wejściach/wyjściach dyskretnych.
W drugim etapie rejestry i kontrolki do nich
w trzecim statystyki.

Na razie działa dynamiczny odczyt z bazy, tworzenie kontrolek, okien i tabów, wysyłanie zdarzeń, tematy.
Like it ?

Mario daj przykład działań/pomysłów które masz ustawione na swoim panelu.

PJ

* panel1.PNG (27.8 KB, 1003x414 - wyświetlony 1644 razy.)

* panel2.PNG (34.84 KB, 1114x441 - wyświetlony 1607 razy.)

* panel3.PNG (49.21 KB, 1170x549 - wyświetlony 1636 razy.)
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 21:10:03 pm wysłane przez pj »

pixel
Sr. Member

HMI
#3 : Luty 17, 2011, 21:21:03 pm »

nie mogę klikną w obrazki (komunikat: nie masz dostępu do tej sekcji)
wygląda zachęcająco - na pewno ma to "przyszłość"
ale jak pisał mario - pstryków nie zastąpi :-(

wytropiłem sobie ładne "zaawansowane" JUNGi...
mają 8 kanałowe pstryki - zwykły podzielony na 4 a każdy z czterech można nacisnąć góra/dół
już się oswoiłem nawet z ceną :-)
kilka takich będę potrzebował (kod 4248TSM) - zaletą jest, że są "płaskie" (http://www.jung-katalog.net/index_fa.htm?uid=2&id=SM1608)

rozważam też zakup do testów modułu "Sensormodul" (kod: SM 1608) http://www.jung-katalog.net/index_fa.htm?uid=2&id=SM1608
to jest moduł programowalny, steruje stacją przekaźnikową z tym, że on zwiera do plusa (a fateka mam do minusa - npn)

pj
Global Moderator
Sr. Member

HMI
#4 : Luty 17, 2011, 21:25:38 pm »

Jeezas za taką cenę to mam serwer www i tablet.
Mógłbyś mieć tablet w każdym gniazdku.
(zrealoaduj stronę Ctr+F5 - podmieniałem obrazki - moze masz stara wersje)

PJ

pixel
Sr. Member

HMI
#5 : Luty 17, 2011, 21:48:11 pm »

no niestety do salonu przeboleję...
można kupić taniej - nawet poniżej ichniejszego katalogowego netto... (np. http://www.schaltertresen.de/info/30244/Jung_Tastsensor-Modul_4248_TSM.html)
za ok 300zł wychodzi 4 przyciskowy w aluminium -  daje 8 funkcji "z jednej puszki"
porównując do wspominanych na tym forum berkerów gdzie pojedynczy moduł roletowy podchodzi po 60-80zł (nie wiem czy z ramką)
to tu mamy sterowanie 4 rolet "z jednej puszki" - nie jest taniej ale mniej miejsca na ścianie zajmuje

(fotki działają - fajnie to wygląda)

Mario0658
Sr. Member

HMI
#6 : Luty 18, 2011, 00:03:15 am »

mam zrobione  programowanie o ktorej godzinie maja podniesc sie rolety
sterowanie klimatyzacja w calym domu
wyswietlanie statystyk i wykresow temperatur
wyswietlanie zuzycia pradu przez pompe ciepla i  reszte domu   w kwh i zl 
sterowanie reku
sterowanie pompka obiegowa cwu
oczywiscie  calym oswietleniem /brama garazowa
ustawianie autouzbrojenia alarmu

na wygaszaczu dalem :
duzy zegarek z data i dniem tygodnia
2 temperatury : wewnatrz i na zewnatrz
stan zamka w drzwiach glownych (mruga gdy otwarte)
stan bramy garazowej

pj
Global Moderator
Sr. Member

HMI
#7 : Luty 18, 2011, 00:09:22 am »

veeery cool. Daj fotki.

PJ

pj
Global Moderator
Sr. Member

HMI
#8 : Luty 18, 2011, 20:54:58 pm »

Wziąłem tel. z Androidem od żony - aplikacja działa wzorowo. Na pewno wyląduje na tablecie.

Do miesiąca mam zamiar ją udostępnić jak trochę dorośnie.

<a href="../pliki/videos/tech&#32;113.swf" target="_blank">http://plc-home.pl/pliki/videos/tech%20113.swf</a>
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2011, 21:00:44 pm wysłane przez pj »

pixel
Sr. Member

HMI
#9 : Luty 22, 2011, 21:31:06 pm »

Mario - doczytałem, że masz MT6070T
gdybyś kupował ponownie jaki byś teraz model wybrał?
jako pstryczek już wiem, że się nie nada ale do sterowania ogrzewaniem i jako ogólny interfejs konfigurowania systemu powinien się nadać (dla mnie, dla rodziny...)
wrzuć koniecznie fotki... trudno się to programuje, robi piktogramy?

Mario0658
Sr. Member

HMI
#10 : Luty 25, 2011, 11:06:18 am »

echhhhh  z fotkami  powalcze moze dzis z wieczora

Programowanie podstawowe jest dziecinnie proste, zas funkcje logiczne , wykresy trzeba  cos troszke wiedziec lub ktos musi cie "pchnac" w dobra strone...

Dokladnie jak piszesz  HMI  jest niezastapiony jesli chodzi o ustawienia np ogrzewania, wyswietlania statystyk i podobne sprawy .
Wazne abys kupil  z LAN  !  znacznie latwiejsze i wygodniejsze programowanie - mam rs-485 i LAN  powiem tak :
gdy mam isc z pendrive do tego bez sieciowki to 2 razy sie zastanawiam....  a  ten drugi to w 5 sekund zmieniam wszystko nie wstajac z fotela przy laptopie.
Pelny podglad na monitorek nawet podczas programowania KOLOSALNA roznica .

A co umiescic na panelu - to juz tylko chyba wyobraznia cie ogranicza  i brak wejscia video

Fajny bajer ostatnio zrobilem , przechodzac obok panelika sam sie  podswietla na wygaszaczu i raz na jakis czas pokazuje jezyk    
Jakie bylo zdziwienie mojego kolegi ja spojrzal na niego  i krzyczy do mnie ze mu jezyk pokazuje  (po ok sekundzie znika) i tlumaczy mi ze cos takiego sie stalo a ja oczywiscie rżne głupa     i stwierdzilem ,ze chyba go moj system nie lubi i niech uwaza w kibelku 

pixel
Sr. Member

HMI
#11 : Luty 25, 2011, 19:57:19 pm »

trochę cię pomęczę jeszcze.. :-)

to że Ethernet jest ważny już wiem...
RS232/RS485 potrzebne do komunikacji z PLC

flash/RAM - grafika/wykresy mocno to konsumują?

na coś jeszcze zwracać uwagę?

rozdzielczość/kolory wydają się mi ok do prostej grafiki i tekstów...

zamówię chyba sobie ten do zabawy: http://www.weintek.pl/oferta_1.php/id.47 ( MT8050i)
zrób zdjęcia montażu

Mario0658
Sr. Member

HMI
#12 : Luty 25, 2011, 22:38:29 pm »

do komunikacjii sluzy   rs485  albo ethernet ....

montaz u mnie jest b.prosty   - zrobilem to na sprezynke   
jest ona przymocowana do sciany i przyciaga monitorek   sciana  gruba  wiec dalo rady to upchnac  a w cienszej zrobilem na lekki wcisk i trzyma sie doskonale

pixel
Sr. Member

HMI
#13 : Marzec 02, 2011, 22:37:13 pm »

panel jest super!  :-)

że też wcześniej nie zwróciłem na to uwagi... zaparłem się, że nie chcę 'monitorów' na scianach... :-(

Mario - zainspirowałeś mnie, przebrnąłem przez ten wielki manual (ok. 700 stron!) i możliwości mnie powaliły. Thx!

może mój zachwyt jest przedwczesny... zobaczymy... sprzęcik zamówiłem...

natomiast tak jak poprzednio traktowałem panel jako "końcówkę" dla PLC tak zmieniłem zdanie. To jest sprzęt równoważny - a nawet może zarządzać funkcjami PLC (np. przez timery, receptury itp...) np. bez problemu może zapamiętać sekwencje wybranych wyjść z tygodnia i potem ją odtworzyć symulując obecność, można ustawiać sobie sceny, idealny do monitorowania temperatury i sterowania zaworami w celu utrzymania temperatury w pomieszczeniach (oczywiście to wszystko we współpracy z PLC).
Bez problemu można zrobić interfejs ustawiania timerów (dzień/godzina włącz-wyłącz)
Można rejestrować zdarzenia (taki event log) - np. czy ktoś dzwonił i o której do drzwi i ile razy...
To wszystko dostępne w interfejsie akceptowalnym (mam nadzieję) przez żonę...
Do tego wbudowany serwer VNC sprawia, że 'ekran terminala' można mieć w przeglądarce WWW i sterować wszystkim z komputera...
Interfejs ethernet daje możliwość wpięcia w dowolne gniazdko sieci komputerowej w domu (szkoda, że nie ma PoE).

wg mnie jest to odpowiednia alternatywa dla stawianych serwerków na PC (lub adaptowanych na NASach itp)... nie potrzeba tworzyć/adaptować sobie systemu SCADA...
nie jest to tanie - choć per saldo nie wychodzi sporo drożej od alternatyw
no i na koniec - jest to jakiś standard... prędzej 'na starość' znajdę fachowca od EasyBuildera niż od autorskiego rozwiązania :-)

....może rozruszam dyskusję :-)

pixel
Sr. Member

HMI
#14 : Marzec 15, 2011, 23:21:22 pm »

na swego weinteka jeszcze czekam, tymczasem znalazłem to:

http://www.telmatik.pl/oferta17.html

proste HMI... w miarę tanie (ok. 400zł) dopiero zrobiłem pierwszy skan dokumentacji - wydaje się być dobre jako np. "etarzowy" :-) (np. do zadawania temperatury w pomieszczeniach, przeglądu stanu systemu...)

ktoś już się zetknął?
na stronie dostępna skrócona instrukcja w PL i program do obsługi

* sh300b.jpg (14.18 KB, 361x207 - wyświetlony 1419 razy.)

Strony: [1] 2 3 ... 6
Drukuj
Skocz do: