Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Inteligentny dom funkcjonalności >

funkcja dzień/noc - czyli zmierzchówka via PLC

Strony: 1 [2] 3
Drukuj
Autor Wątek: funkcja dzień/noc - czyli zmierzchówka via PLC  (Przeczytany 28146 razy)
pixel
Sr. Member

#15 : Marzec 01, 2013, 18:37:48 pm »

Cytat: misiowiec  Marzec 01, 2013, 12:29:41 pm
Niebardzo wiem co porobić w tych dniach kiedy to raz jest czas letni a raz zimowy :/ i nawet nie pamiętam co wklepałem w tą tabele na te dni
Ale jak narazie mi się sprawdza super mam nadzieję że komuś będzie pomocna a jak ktoś naniesie jakies poprawki/ulepszenia to mam nadzieję że wrzuci na forum

ja to rozwiązałem tak, że mam fragment kodu odpowiedzialny za zmianę czasu i fatek "wie" czy jest czas letni czy zimowy. I wtedy wie czy dodać lub odjąć od aktualnej godziny 1.

Tabela wsch-zach. zależna jest od południka - więc nie każdy będzie miał taką samą :-(

Słodkie przepisy, które polecam :-)

kali82
Full Member

#16 : Marzec 03, 2013, 23:04:32 pm »

Ach z braku czasu bo budowa w pełnie zakupiłem zegar astronomiczny. Działa.
Pozdrawiam

misiowiec
Full Member

#17 : Marzec 07, 2013, 13:58:05 pm »

Zgadza się że każdy będzie miał wschód-zachód o nieco innej porze ale ja tą tabelę zrobiłem tak ,że można sobie za pomocą timerów ustawić opoźnienie potrzebne na załączenie bądz wyłączenie.

A co do zmiany czasu z letniego na zimowy w PLC to już powoli dłubie i chće zrobić automatyczną zmianę czasu tak jak Ty
Wtedy PLC wie że jest czas letni albo zimowy tylko ,że  w tabeli trzeba na konkretny dzień podać kiedy wschód kiedy zachód i nie zawsze w tym samym dniu miesiąca jest czas letni lub zimowy więc w/g jakiego czasu podać te dane do tabeli ?  no chyba ,że już się zamieszałem w cholere i pogóbiłem zarazem i nic nie kumam

KrzaQ
Full Member

#18 : Marzec 12, 2013, 07:31:17 am »

Cytat: misiowiec  Marzec 01, 2013, 12:29:41 pm
Jest chwilka to podsyłam obiecana tabelke.

Nie jest ona doskanała i pewnie bedzie wymagała dopracowania chociażby w dniach kiedy nastepuje zmiana czasu :/

To teraz mam zagadkę. Dołączyłeś tabelę, która zdaje się została "wypluta" przez Winproladder'a i którą można wciągnąć do projektu w ten sam sposób. Czy możesz mi powiedzieć, jak to zrobić? W prawdzie własną tabelkę już mam, ale to bardzo cenna funkcjonalność- możliwość importu i eksportu tabel rejestrów

misiowiec
Full Member

#19 : Marzec 15, 2013, 08:42:54 am »

ja robiłem poprostu :
file,import,import table i bylo ok

misiowiec
Full Member

#20 : Sierpień 22, 2013, 10:55:45 am »

W tabeli wschodów i zachodów którą wrzuciłem jakiś czas temu jest błąd w pozycji 237. Błedna jest godzina zachodu słońca dla 21.08  (omyłkowo wklepałem tam ,że zachód słońca jest gdzieś po pierwszej w nocy )

arturs
Sr. Member

#21 : Sierpień 22, 2013, 20:22:41 pm »

haha, i światło się nie włączyło wczoraj?

misiowiec
Full Member

#22 : Sierpień 23, 2013, 08:28:24 am »

ano tak było i trzbyło z łapki(znaczy się z komputerka) zasiwecic światełko i roletki pozamykać.
Ale teraz i tak mam komfort bo podpiełem kabel do programowania sterownika przez konwerter moxa i teraz moge siedzieć na kanapie i sobie programować sterownik mega wygoda nie musze siedzieć na piwnicy na jakimś wiadrze czy styropianie

Brick
Nowy
*

#23 : Listopad 03, 2013, 21:16:22 pm »

Cytat: pixel  Czerwiec 01, 2012, 10:00:00 am
zegar astronomiczny działa :-)
....
Dane do tabeli przygotowałem sobie w excelu

Pytanie do Pixel-a:
1. coś mi się nie zgadza opis z Twoim programem, tzn. wspominałeś w opisie, że do tabeli wprowadzasz godz wschód i zachód słońca. patrząc na program widze wartość 520 - to ilość elementów.  Czy nie powinna być 366 ?
2. Skąd brana jest wartość w R5? Bo R4 jest wyliczane z indeksu?
3. Czy możesz podesłać wklepaną tabelę rejestrów wschodów i zachodów

pixel
Sr. Member

#24 : Styczeń 03, 2014, 14:29:23 pm »

Cytat: Brick  Listopad 03, 2013, 21:16:22 pm
Pytanie do Pixel-a:
1. coś mi się nie zgadza opis z Twoim programem, tzn. wspominałeś w opisie, że do tabeli wprowadzasz godz wschód i zachód słońca. patrząc na program widze wartość 520 - to ilość elementów.  Czy nie powinna być 366 ?
2. Skąd brana jest wartość w R5? Bo R4 jest wyliczane z indeksu?
3. Czy możesz podesłać wklepaną tabelę rejestrów wschodów i zachodów
trochę mnie nie było - rzadko tu teraz zaglądam...

ad 1  czujny jesteś :-)
tabelka miała 520 bo na tamten moment nie była skończona...
w mojej tabelce jest 744słów (czyli 12 x 31 x 2)
dla niektórych miesięcy są puste komórki na 31 dnień miesiąca - uprościłem algorytm kosztem kilkunastu 'words'

ad 2
odczytywane są 32bity do R4... więc w R4 jest 16bitów dla zachodu a w kolejnym rejestrze R5 16bitów dla wschodu

ad 3
a dla jakiego południka? :-) a tak naprawdę to ja mam tą tabelę "zmiąchaną" na bazie tabelki z rabbita w exelu dodałem sobie "korekty" a na koniec skonwertowałem funkcją do postaci dwóch słów szesnastkowych

ktoś poruszał temat czasu letniego/zimowego - po prostu tabelę trzeba wprowadzić w jednym z czasów (np. w letnim) a potem odpowiednio korygować przy porównaniu czas z zegara o 1h dla zimowego.

Po roku używania... działa super :-) ale:
- coś mam źle w tabeli bo dla niektórych dat zmrok PLC rozjeżdża mi się ze zmrokiem faktycznym :-(
- idealnie spisuje się do światła na zewnątrz... natomiast oświetlenie nocne wewnątrz (LEDy w korytarzach i na schodach) musiałem zmienić funkcję gaszenia - gaszą się po podniesieniu rolety - inaczej były egipskie ciemności jak wstawaliśmy latam

KrzaQ
Full Member

#25 : Styczeń 03, 2014, 14:44:31 pm »

A ja zmodyfikowałem sobie trochę Twój program. Zamiast wyliczania, który mamy dziś dzień roku, to poświęciłem na to jeden z rejestrów, którego wartość zwiększam o 1 z nastaniem północy. Jeśli nadejdzie godzina 00:00 dnia 1 stycznia to ustawiam rejestr na 1. Dalej już jest normalnie, ale mam z głowy logikę wyliczania i zastanawiania się czy miesiąc ma 30 dni czy może 31 lub 29 i przesunięcia z tym związane. Poza tym, do pewnych obliczeń potrzebuję wiedzieć o której godzinie wstanie słońce następnego dnia i sporo mi się w ten sposób uprościło.

Z czasem letnim/zimowym jest tak jak piszesz. Cała tabela musi być wprowadzona dla jednego czasu a następnie wprowadzona godzinna korekta

pixel
Sr. Member

#26 : Styczeń 03, 2014, 14:51:42 pm »

Cytat: KrzaQ  Styczeń 03, 2014, 14:44:31 pm
A ja zmodyfikowałem sobie trochę Twój program. Zamiast wyliczania, który mamy dziś dzień roku, to poświęciłem na to jeden z rejestrów, którego wartość zwiększam o 1 z nastaniem północy. ...
Sprytne! ;-)
wtedy jeszcze miałem problem z tego typu bajerami...

Opanowałem je po podłączeniu liczników wody aby mieć zużycie na godzinę/dzień/miesiąc :-)
Jako ciekawostka - kąpiel moje 10cio latki pod prysznicem to ponad 250litrów wody! zeszła do 60 :-)

KrzaQ
Full Member

#27 : Styczeń 03, 2014, 15:00:51 pm »

Ja też, kiedy patrzę na swoje drabinki sprzed roku, to zastanawiam się, dlaczego tak strasznie kombinowałem
A co do kąpieli dzieci pod prysznicem, to moje ciągle się buntują. Na szczęście najmłodsze kąpię razem, więc na całą trójkę zużywam tyle co na dwójkę Pozostali domownicy korzystają z prysznica więc mieszczę się w nieco ponad 6 m3 wody miesięcznie

WENWOJ
Nowy
*

#28 : Styczeń 05, 2014, 11:25:24 am »

Pixel czy moglbys podzielic sie informacja  jakiego licznika wody uzywasz? Z wyjsciem bezpotencjalowym czy moze znalazles cos RS.

PS czy udalo sie komus opomiarowac zuzycie gazu??
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2014, 11:28:31 am wysłane przez WENWOJ »

pixel
Sr. Member

#29 : Styczeń 06, 2014, 19:36:27 pm »

Cytat: WENWOJ  Styczeń 05, 2014, 11:25:24 am
Pixel czy moglbys podzielic sie informacja  jakiego licznika wody uzywasz? Z wyjsciem bezpotencjalowym czy moze znalazles cos RS.

PS czy udalo sie komus opomiarowac zuzycie gazu??
używam liczników bmeters z impulsatorem co 1 litr.
w PLC zliczam po prostu impulsy...

Co do gazu - robiłem wstępne rozpoznanie - część gazomierzy jest przystosowana do do podłączenia licznika impulsów. W sieci piszą, że trzeba się skontaktować z gazownią (tego kroku jeszcze nie zrobiłem)

Strony: 1 [2] 3
Drukuj
Skocz do: