Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Sterowniki PLC >

Schemat blokowy programu sterowania kolektorem słonecznym

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Schemat blokowy programu sterowania kolektorem słonecznym  (Przeczytany 1984 razy)
Początkujący
Nowy
*

: Lipiec 04, 2017, 16:26:30 pm »

Witam,
Czy jest ktoś w stanie rozrysować mi schemat blokowy programu, który będzie sterował kolektorem słonecznym? Na wejście dostajemy wartości z czujnika światła oraz krańcówki lewej i prawej. Na wyjściu ma być włączenie silnika, nadanie obrotów w prawo lub w lewo. schemat z krótkim opisem byłby mile widziany.

mguc
Full Member

#1 : Lipiec 06, 2017, 14:43:38 pm »

Cytat: Początkujący  Lipiec 04, 2017, 16:26:30 pm
Witam,
Czy jest ktoś w stanie rozrysować mi schemat blokowy programu, który będzie sterował kolektorem słonecznym? Na wejście dostajemy wartości z czujnika światła oraz krańcówki lewej i prawej. Na wyjściu ma być włączenie silnika, nadanie obrotów w prawo lub w lewo. schemat z krótkim opisem byłby mile widziany.
Ale po co tak ? Poszukaj w necie instrukcji do gotowych sterowników (jest ich sporo i różnych). W każdym masz dokładny opis - wręcz gotowy algorytm i parametry.
Ja tak zrobiłem, jak pisałem program sterowania kotłownią z buforem i instalacją cwu i co. Instrukcje do kilku steroników wystarczyły ..

Powodzenia.

Mariusz980
Jr. Member
**

#2 : Lipiec 22, 2017, 11:11:01 am »

To chyba nie jest takie proste. -Sterowniku: odczytaj wartość z czujnika i steruj kolektorem...

Należało by jeszcze uwzględnić godzinę, to czy jest wschód, południe, czy zachód (pora dnia czy też noc), orientacje w przestrzeni kolektora słonecznego (silnik w lewo lub w prawo czyli w którym kierunku?).
Dysponując tymi podstawowymi informacjami sterownik będzie wiedział gdzie mniej więcej się ustawić zamiast kręcić całą maszynerią od lewa do prawa.

Wartość z czujnika światła to pewnie wartość analogowa. Twój sterownik będzie musiał mieć możliwość odczytu takiej wartości np. 4-20 mA.
No chyba, że znajdziesz czujnik dwu stanowy: jest światło nie ma światła ale to pewnie będzie niewystarczające.

mguc
Full Member

#3 : Maj 26, 2018, 20:54:04 pm »

Taki mi teraz przyszedł pomysł do głowy - na podstawie położenia geograficznego, daty i godziny można wyliczyć (są gotowce) położenie słońca wprost... nie trzeba wtedy nic kombinować. No i chmury czy inne utrudnienia pomiarowe odpadają..
Chyba, że już rozwiązałeś ten problem w jakiś inny sposób ?

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: