Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Sterowniki PLC >

fatek jako sterownik grzałki elektrycznej

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: fatek jako sterownik grzałki elektrycznej  (Przeczytany 4266 razy)
sebus504
Full Member

: Sierpień 14, 2014, 15:05:19 pm »

Witam, czy ktoś przerabiał bądź może nakierować na jakiś pomysł sterowania grzałkami w buforze?
Frisko (główny sterownik do ogrzewania:podłogówka, kominek piec co solary bufor)>>>>Fatek (tu odczyt temperatur z bufora) sterowanie zasilaniem grzałek.

Tu jest problem ponieważ nie mam modułu temperaturowego Fateka (wtedy można by wykorzystać funkcję 86 - PID) czy jest coś co można by zastosować coś na wzór tej funkcji? Chciałbym uniknąć opcji takiej że w fateku ustawiam grzanie na 90st. C po czym temp spada do 89,5 i już mi się załącza grzałka. Chodzi o to że ma podgrzać do 90st. C ale kolejne załączenie grzałek powiedzmy dopiero przy osiągnięciu 70st.C (temperatury są przykładowe)

jahu
Sr. Member

#1 : Sierpień 14, 2014, 17:08:51 pm »

zrób zwykłą histerezę i będzie działać tak jak chcesz

sebus504
Full Member

#2 : Sierpień 14, 2014, 17:19:43 pm »

A coś bliżej? Sprzęt przeleżał długi czas w szafie i naszedł czas na szkolenie (uczę się drugi dzień )

jahu
Sr. Member

#3 : Sierpień 14, 2014, 17:27:15 pm »

z powodu braku edycji dopiszę tu:

- W pierwszej kolejności należy odjąć od SP wartość PV  i otrzymujemy deltaT(SP- wartość zadana, PV-wartość mierzona, deltaT - różnica pomiędzy wart. zadaną a wartością mierzoną)
- i teraz tak symbolicznie w drabince
                                                                                                                        GRZANIE
-----------------|deltaT > Hist |--------------|deltaT > 0|----------------------------------(S)

GRZANIE
----------------|PV>=SP|------------------------------------------------------------------------(R)

Działanie raczej proste, jedynie mogę powiedzieć, że to |deltaT>0| zabezpiecza układ aby grzanie nie załączyło się w przypadku kiedy PV przekroczyłoby wartość SP

np. SP=100*C PV=110*C
      deltaT=100-110=-10

sebus504
Full Member

#4 : Sierpień 14, 2014, 17:44:25 pm »

Za tępy jestem chyba. Jak tą deltę uzyskać - jakaś funkcja?

jahu
Sr. Member

#5 : Sierpień 14, 2014, 18:04:18 pm »

zwykła matematyka dla Twojego przypadku (opiszę krokami)
podstawowe założenia:
SP = 90*C
Hist = 20*C - ponieważ chcesz aby grzałka załączyła się przy 70*C (70+20 = 90)

krok 1 (starotowy):
PV = 20*C
obliczasz w PLC deltaT=SP-PV=90-20=70

Ponieważ deltaT jest większa od 20 (wartość Hist) i deltaT>0 oznacza to że mamy niedogrzanie więc załączamy grzanie.

krok 2
PV = 50*C - temperatura wzrosła
deltaT=90-50 = 40 (sytuacja jak powyżej)

krok 3
PV=95*C
deltaT=90-95=-5
deltaT jest mniejsza od Hist (czyli 20*C) to PLC nie uruchomi SET dla grzania
ponieważ PV>=SP (95>=90) to grzanie jest wyłączone (RESET)

krok 4
PV = 85*C
deltaT=90-85=5
ponieważ deltaT<Hist (czyli 20*C) to PLC nie ustawi SET dla grzania i grzanie się nie włączy

krok 5
PV=65*C
deltaT=90-65=25
ponieważ deltaT>Hist (czyli 20*C) i deltaT>0 to PLC ustawia SET dla grzania i grzanie się załączy

i to tyle, do obliczenia deltaT używasz funkcji matematycznych do odejmowania dla wartości float funkcja FSUB (czy jakoś tak).

sebus504
Full Member

#6 : Sierpień 14, 2014, 18:53:19 pm »

Sorry, ale nie ogarniam. Prośba o rozłożenie na części pierwsze jak będzie chwilka czasu, bo nie bardzo wiem jak użyć tej funkcji 203

jahu
Sr. Member

#7 : Sierpień 17, 2014, 11:49:15 am »

odpal sobie program  z załącznika i zasymuluj. Program zrobiłem na zmiennych całkowitych, aby zaprezentować działanie proponowanego przeze mnie rozwiązania. Jak otworzysz w Status page tablice "zmienne" to w pierwszej kolejności ustaw na ON zmienną M1 START, a następnie zmieniając zmienną PV (D4) sprawdzaj jak zachowuje się program. Prawdę mówiąc jeżeli teraz nie zrozumiesz o co chodzi, to ja już nie mam pomysłu jak Ci to wytłumaczyć.

link do programu: http://d.pr/f/kjgs

bogasman
Sr. Member

#8 : Listopad 29, 2020, 11:21:31 am »

Jahu, podrzucisz ten program?

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: