Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Sterowniki PLC >

[FATEK] Drabinka pod obsługę wielu obwodów świetlnych

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: [FATEK] Drabinka pod obsługę wielu obwodów świetlnych  (Przeczytany 3298 razy)
jezior85
Nowy
*

: Wrzesień 05, 2016, 16:12:35 pm »

Witajcie,
Przeczytałem sporo tematów związanych z zarządzaniem wielu obwodów świetlnych, ale żaden nie wskazywał na pomysł, który wymyśliłem, a którego nie zrealizuję bez Waszej pomocy.
Otóż założenia są następujące (pełny przebieg od włączenia do wyłączenia):
1. Jeden włącznik, 5 obwodów świetlnych (4x na każdej ze ścian + główne sufitowe).
2. 1x szybki klik włącza ostatnio wyłączoną/wybraną konfigurację.
3. Po dowolnym czasie od włączenia konfiguracji przytrzymanie klawisza powoduje przełączanie się poszczególnych obwodów (np. A | B | A+B | C | C+A | C+B | C+A+B ...)
4. Puszczenie klawisza zatrzymuje wybór i jest on zapamiętany.
5. 1x szybki klik wyłącza wybraną konfigurację.

No i teraz pytania:
1. Czy da się to zmajstrować na drabinkach?
2. Czy ktoś pokusiłby się szybkim przedstawieniem rozwiązania w opisie?
3. Czy ktoś pokusiłby się przedstawieniem rozwiązania w drabince (może ktoś ma coś podobnego zrobione)?

Za wszelakie pomoce dużo wdzięczności wyzwolicie!

primary1
Full Member

#1 : Wrzesień 05, 2016, 18:56:44 pm »

Cześć.
1. Oczywiście, że się da.

2. Tak na szybko:

Zakładam, że masz zrobione rozpoznanie krótki/długi klik.
Do załączania poszczególnych obwodów użyj rejestru, w którym pierwsze 5 bitów będzie odpowiadać kolejno każdemu z obwodów.
Zrób program, który sprawdzi po kolei 5 bitów rejestru R0 i odpowiednio włączy lub wyłączy dany obwód (zdaje się, że podobny program był przez kogoś wrzucony w wątku o symulacji obecności).

podprogram: (LBL SCENY)
Do wyboru - nazwijmy to - scen, użyj zmiennej do przepisywania wartości z rejestrów np R2+Z do rejestru R0. (Czyli np MOV z R3 do R0.)
Długi klik zwiększa Z o 1. Gdy Z będzie większe od liczby scen, zresetuj Z. Jeśli sceny mają się przełączać np. co 1 sekundę trzymając klawisz, użyj timera, po 1 sekundzie zresetuj timer i zwiększ Z.
koniec podprogramu (RTS)

Krótki klik przełącza marker M0.
Jeśli M0 jest wyłączone, to zresetuj R0:
Jeśli M0 jest ustawione, to wykonaj podprogram. (CALL SCENY)

jezior85
Nowy
*

#2 : Wrzesień 05, 2016, 20:29:42 pm »

WoW... nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi - dziękuję. Muszę Cię niestety zmartwić... może tego nie dodałem, ale jestem zielony jak szczypior odnośnie programowania PLC - dopiero zaczynam choć miałem na to 3 lata... teraz już mieszkam w domu od 3 msc, dokończyłem instalację, a do tej pory żyliśmy pod lampkami włączanymi na kablu... fatek podłączony, gwiazdy wykonane, są tam proste "programy" - tzn X wprost wystawiają stany na Y, nawet nie używam M... dobra, wróćmy do początku - jeśli Twoja wiedza, czas, chęci pozwalają aby pomóc mi w 100% przedstawiając draft takiego zestawu programów/podprogramów, na których oprę oprogramowanie nie tylko salonu, ale i pozostałych pomieszczeń, to bardzo proszę pomóż - z pewnością każdemu takie opracowanie się przyda... jeżeli w standardzie takie pomoce są płatne to pisz na priv, może się dogadamy...

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: