Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wejściowe >

Moduł wejścia, 1-wire, enkoder, oled, modbus RTU

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Moduł wejścia, 1-wire, enkoder, oled, modbus RTU  (Przeczytany 126 razy)
cinek_14
Nowy
*

: Lipiec 14, 2019, 10:23:37 am »

Witam, stworzyłem płytki dopuszkowe obsługujące 8 wejść, czujnik temperatury 1-wire, enkoder oraz wyświetlacz oled wraz z komunikacją  modbus rtu. Założenie jest takie, że taki moduł będzie w każdej puszcze z włącznikiem. Do modułu zostaną podłączone włączniki co wyeliminuje konieczność przyłączenia każdego przycisku bezpośrednio do wejścia fatka. Moduły udało się podkładać uruchomić lecz mam problem z komunikacją pomiędzy fatkiem a modułami. Modułów w domu będzie około 20 każdy ma przypisany inny ID, każe wejście ma przypisany swój rejestr. Zadaniem fatka jest odczyt stanu wejść z każdego modułu. Prędkość komunikacji ustawiona jest na 57600 8N1. Fatek fbs-60mc przy korzystaniu z instrukcji modbus-a z mulitprojektu odczytuje rejestry lecz z opóźnieniem bądź gubi odczytane dane, a wiadomo, że moduły muszą być odczytywane bardzo szybko ponieważ sterują one wyjściami (lampa) na których użytkownik przy przyciśnięciu przycisku chce mieć zapaloną lampę odrazu bez zwłoki. Przy podłączeniu modułów poprzez przejściówkę RS485 USB do PC wszystko działa prawidłowo, i stawiam na to, że chyba coś źle konfiguruję w winproloadder.
Proszę Was o pomoc w jaki sposób naprawić komunikację z taką ilością modułów. Czy ktoś z was korzysta z komunikacji opartej o protokół modbus i moduły wejścia i podzieli się swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie.

kaliszakpl
Full Member

#1 : Lipiec 14, 2019, 10:26:28 am »

Pochwal się swoim modułem

cinek_14
Nowy
*

#2 : Lipiec 14, 2019, 10:42:52 am »

Poniżej foto.

* 4084659200-1559802953.jpg (139.97 KB, 600x800 - wyświetlony 24 razy.)

* 8025736500-1559802950.jpg (145.57 KB, 600x800 - wyświetlony 21 razy.)

koles
Full Member

#3 : Lipiec 18, 2019, 20:59:49 pm »

Nie widzę możliwości, żeby odczytywał z opóźnieniem, odczytuje wtedy, jak mu każesz. Czy mu się uda czy nie, to inna sprawa.
Podaj więcej informacji, jak to wszystko spiąłeś razem, może jakiś terminator ci potrzebny.
Funkcje modbus mają flagi błędów, sprawdzasz je?
Czy w modbus master table nie ma błędów? Może jednym odczytem nadpisujesz drugi?
Ile czasu trwa odczyt z jednego urządzenia, czy wystarczy czasu na transmisje z taką prędkością?

mguc
Full Member

#4 : Lipiec 24, 2019, 13:40:57 pm »

Pytanie ile kosztuje w przeliczeniu jedno takie wejście. Przecież przycisk to tylko 1DI. Wiem, że oled to fajny barjer... ale czy warto dokladać sobie problemów ?

Jak zastanawialem się jak u siebie to rozwiązać (nie chcialem kabli od wszystkich przycisków ciągnąć do jednej rozdzielni) - poszedlem w sterowanie rozproszone. W każdym obszarze (w sumie 3) mam moduly DI/DI podlaczone do glownego sterownika za pomoca ethernetu. Pierwszy wybór byl ModbusTCP, ale docelowo uzywam ProfiNet-u. I jakiegoś specjalnego spowolnienia nie widzę (no ale to 100Mbit..).
Dlatego opcją może być wykorzystanie 1 modulu do obslugi kilku puszek z przyciskami - wtedy zmniejsza się ilość zapytań - no i calość będzie dzialać bardziej responseryjnie.

zby
Nowy
*

#5 : Sierpień 18, 2019, 18:14:39 pm »

Witam
Do testów komunikacji Modbus RTU stosuję analizator stanów logicznych saleae. Oprogramowanie analizatora posiada analizę ramek dla wielu protokołów, nie tylko modbus - od razu widać gdzie występuje błąd.

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: