Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Ogólne dyskusje >

Rozwiązania zabezpieczeń inteligentnego budynku opartego na PLC

Strony: [1] 2 3 4
Drukuj
Autor Wątek: Rozwiązania zabezpieczeń inteligentnego budynku opartego na PLC  (Przeczytany 32354 razy)
robertm
Full Member

: Marzec 18, 2011, 11:13:25 am »

Witam!
Właśnie jestem świeżo po szkoleniu na Fatek'ach, które przeprowadziła firma Multiprojket w Krakowie. Szkolenie bardzo przydatne dla początkujących i średnio zaawansowanych.
Szkolenie jest bezpłatne i na pewno przydaje się osobą, które dopiero zaczynają programowanie urządzeń Fateka za pomocą aplikacji WinProladder.
Tyle wstępu a przechodząc do meritum tematu to niestety na moje pytanie jak zapewnić bezpieczeństwo ciągłości pracy „inteligentnej instalacji” zbudowanej na urządzeniach Fateka nie otrzymałem gotowego rozwiązania polegającego na: „Fatek to realizuje tak.... „, czy „z wykorzystaniem urządzeń  Fateka można to zrobić tak...”
Przy uszkodzeniu fizycznym jednostki centralnej należy ja po prostu wymienić i tyle , zastosowanie instalacji równoległej (przełączanej w sytuacji awarii) to jest jakieś rozwiązanie ale nie do końca może to być automatyczne, choć przedyskutowaliśmy taką możliwość (jest światełko w tunelu). Jednak fizyczne sprawdzenie, że nie działają sterowniki nie jest kłopotem, zdarzają się uszkodzenia pojedynczych wejść bądź wejść i zdiagnozowanie tego jak się jest na miejscu to nie problem (oczywiście dla „kumatego ” użytkownika, nie koniecznie instalatora).
Moje pytanie raczej kieruję w kierunku otrzymania informacji o uszkodzeniach tych „strategicznych” obwodów obsługiwanych serownik PLC i sposobach ich automatycznego lub innego (szybkiego) przywrócenia do prawidłowego działania.

Jakie to mogą być strategiczne obwody?
Na przykład:
a) kontrola oświetlenia i zasilania (np. lodówka)
b) kontrola ogrzewania (piec co, solary itp)
c) pompy do cyrkulacji itp.

Oczywiście rozwiązanie takie, że na wszelki wypadek robimy bezpośrednie dodatkowe okablowanie na sztywno do skrzynki rozdzielczej - mostkowanie (bezpieczniki )  tych wszystkich urządzeń to raczej ostateczność.

Jeśli, ktoś może coś zaproponować to byłoby bardzo ciekawe.

pj
Global Moderator
Sr. Member

#1 : Marzec 18, 2011, 11:18:40 am »

Ja u siebie planuję tak:
Mam sieć diód LED po domu - przypodłogowe, które dają lekką poświatę i zużywają bardoz mało prądu - świecą całą noc.
Obwody z "oświetlenia awaryjnego"  do przekaźników bistabilnych na których realizowany będzie wybór źródła zasilania pomiędzy PLC a UPSem.
Przekaźniki sterowane z PLC lub przyciskiem w rozdzielnicy.
Przy okazji realizujemy także oświetlenie ma wypadek zaniku prądu.

Co Wy na takie rozwiązanie ?

PJ

robertm
Full Member

#2 : Marzec 18, 2011, 12:10:54 pm »

Cytat: pj  Marzec 18, 2011, 11:18:40 am
Ja u siebie planuję tak:
Mam sieć diód LED po domu - przypodłogowe, które dają lekką poświatę i zużywają bardoz mało prądu - świecą całą noc.
Obwody z "oświetlenia awaryjnego"  do przekaźników bistabilnych na których realizowany będzie wybór źródła zasilania pomiędzy PLC a UPSem.
Przekaźniki sterowane z PLC lub przyciskiem w rozdzielnicy.
Przy okazji realizujemy także oświetlenie ma wypadek zaniku prądu.

Co Wy na takie rozwiązanie ?

PJ

Więc od razu pozwolę sobie podyskutować o tym:)

Kwestia oświetlenie awaryjnego, moim zdanie jest sprawą całkowicie oddzielną bo nie zależy od uszkodzenia urządzeń PLC a od barku zasilania głównego i też takie oświetlenie mam zamiar zaplanować na ledach (może nawet w czujkach jakie dostarcza Satel) i w schodach.

Generalnie zastanawiam się nad zastosowaniem „akumulatorowni – (oczywiście UPS lub zespół UPS'ów – oczywiście ilość przemyślana ekonomicznie . Taka stacja UPS'ów może obsługiwać różne obwody sterowania i tu ledy oświetlenia awaryjnego na przekaźnikach dwustanowych (kiedy jest prąd to zasilanie i sterowane z PLC, kiedy brak zasilania to zasilnie z UPS'a)
Kolejne UPSy do zasilania samego sterownika jednak nie będzie on wtedy mógł włączać zbyt dużo urządzeń - wiadomo Zastosowane UPS'y nie podołają obciążeniom wieć Fatek będzie trzeba zaprogramować co ma sterować na wypadek zasilania na UPSach.
Oczywiście dla bardziej zamożnych będzie można włączać agregaty prądotwórcze:).

Moim zdaniem większym problemem jest fakt uszkodzenia  jednostki centralnej Fateka i tu trzeba coś rozsądnego zaplanować .

Mam tez pytanie do Autora serwisu, czy nie byłoby wskazane może na początek dla  zarejestrowanych użytkowników utworzyć dział wymiany schematów, rozwiązań zastosowanych itp. oczywiście jeśli ktoś będzie chciał z prawami autorskimi do zastosowania własnego. Tę myśl wywodzę z założenia: po co wyważać już gdzieś otwarte drzwi i marnowania czasu na szukania w google „dobrych” zakupów lub rozwiązań ?

pj
Global Moderator
Sr. Member

#3 : Marzec 18, 2011, 15:52:23 pm »

- światło - właśnie zaproponowałem oświetlenie awaryjne - faktycznie półmrok, ale IMO spełni swoje funkcje na czas awarii lub ew. braku prądu.
Nie rozumiem czemu to złe rozwiązanie ? Nie zastąpisz jednostki PLC która potrafi sterować 60 obwodami, na kilka dni awarii bo to nierealne/nieopłacalne.
- ogrzewanie / cwu - odłaczasz od PLC i bierzesz najtańszego dziada na bimetalu : np. http://www.okazjedladomu.pl/termostatpokojowyhoneywell1030stc220v10at6360a1079-p-1077.html?utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2011-03&utm_content=1077#nclid=a9d1354e57f1c3271115ab546b7551ce
i przez kilka dni działa niezależnie.

Co do schematów  -  good point, ale szczerze wątpię czy komuś będzie się chciało coś rysować i jeszcze opisywać.

PJ

robertm
Full Member

#4 : Marzec 18, 2011, 23:01:43 pm »

Nie  uważam, że to złe rozwiązanie, jeśli tak to zabrzmiało to przepraszam. Twoje rozwiązanie jest bardzo dobre.

Raczej myślałem aby rozważać dwie główne kategorie zabezpieczeń:
1) wtedy kiedy zanika prąd
2) wtedy kiedy pada sterownik PLC lub jego moduł (a one sterowały urządzeniami)

Opisane przez Ciebie rozwiązanie ze światłem awaryjnym zakwalifikowałbym do kategorii 1, myślę też że można by zastanowić się i zaproponować równie ciekawa rozwiązania na uruchamianie w trybie (awaryjnego zasilania) inne urządzenia.

Jeśli chodzi o kategorię drugą to właśnie chciałbym abyśmy się zastanowili jak ekonomicznie (awaryjnie i w sposób prosty) uruchomić na przykład światła lub kocioł itp. do czasu wymiany sterownika.

Kategoria 2.
Jak do tego problemu podejść (przypomnę, że zasilanie mamy ale nie działa PLC)?
Otóż zacznę dla odmiany od oświetlenia.

Tak jest w Twoich założeniach:

Założenia mojego projektu
każdy obwód oświetleniowy poprowadzony jest bezpośrednio, osobno do rozdzielnicy
każdy obwód oświetleniowy podłączony jest do wyjścia przekaźnikowego sterownika PLC. Każde takie wyjście ma max. obciążalność 2A. Sprawdzam dla mojego najbardziej obciążonego obwodu: 3 halogeny 60W. 180W / 230V = 0,78A czyli sporo poniżej granicy.

Więc moje pytanie jest następujące, czy zasadne będzie zbudowanie dodatkowego obwodu (modułu krosowania) w rozdzielnicy przełączającego te obwody oświetlenia na proste włączanie wyłacznikami tylko z jednym „programem” czyli skrosowanie na sztywno odpowiedniej kombinacji dla tych przekaźników, oczywiście tu jest już haczyk - wyłaczniki są bistabilne.

Pisząc o tym mam na względzie sytuację, kiedy jestem w delegacji na kilka dni gdzie z 300km od domu a w "inteligenty budynku" została żona z dziećmi i po awarii PLC zaczyna wieszać psy na tej całej technologii

Myślę, że wspólnie będzie można coś tu wymyślić i nie przekombinować

Mariusz Nowicki
Full Member

#5 : Marzec 19, 2011, 02:14:30 am »

Po pierwsze to trzeba na czas burzy odłączać zasilanie do całej elektroniki, w tym do PLC. Osobiście miałem straty dwa razy w życiu. 2 telewizory, domofon, amplituner i ściemniacze.
Po pierwsz warto zrobić wyłącznik główny w domu aby jak zaczyna błyskać to wszystko odciąć, wyjąć przewody z gniazdek, odłączyć ethernety i tak dalej.
Czym więcej robi się elektroniki stale podłączonej do prądu tym szansa, że coś się zepsuje jest większa.
Instalacja musi być tak pomyślana żeby ją można było szybko odłączyć.

autorus
Sr. Member

#6 : Marzec 19, 2011, 07:54:58 am »

Z góry przepraszam bo obok tematu ale z twojego postu kolego robertm wynika ze tu chodzi o twoje osobiste bezpieczeństwo  I żeby była jasność dokładnie to rozumiem.

pj
Global Moderator
Sr. Member

#7 : Marzec 19, 2011, 13:00:43 pm »

Cytat: robertm  Marzec 18, 2011, 23:01:43 pm
Więc moje pytanie jest następujące, czy zasadne będzie zbudowanie dodatkowego obwodu (modułu krosowania) w rozdzielnicy przełączającego te obwody oświetlenia na proste włączanie wyłacznikami tylko z jednym „programem” czyli skrosowanie na sztywno odpowiedniej kombinacji dla tych przekaźników, oczywiście tu jest już haczyk - wyłaczniki są bistabilne.

Moim zdaniem tak, ale wyłącznie dla kilku krytycznych obwodów oświetleniowych - nie rozumiem po co odwzorowywać podstawową funkcjonalność ?
"Żono, idź do kotłowni naciśnij wielki czerwony przycisk na rozdzielnicy - jest już światło ? - ok - no więc do czasu usunięcia awarii będzie tylko takie światło."

IMO Twoja wizja to przerost formy nad treścią - jest awaria (załóżmy raz na 10 lat) - można kilka dni ścierpieć.

PJ

robertm
Full Member

#8 : Marzec 19, 2011, 21:40:58 pm »

Koledzy, macie całkowicie rację, ten temat uruchomiłem w obawie o własne zdrowie głównie.

Jeśli chodzi co zabezpieczać, to również myślę, że mają to być tylko obwody krytyczne a czy to ma być tylko światło czy jeszcze coś temu miało posłużyć uruchomienie tego tematu  .

Jeśli chodzi o awarię raz na 10 lat to przytoczę taki jeszcze przypadek
Zrobiliśmy fajną imprezę sylwestrową,  która ma potrwać do rana, oczywiście pochwaliliśmy się jaki to mamy inteligentny dom  , jest 23:15 i tu nagle trach wszystko się wyłączyło a sąsiedzi światło mają Smutny, więc włączyło się światło awaryjne i cóż, wody nie ma, ogrzewanie się wyłączyło, muzyka też itp. Więc odpowiadamy po prostu „złośliwość rzeczy martwych” a znajomi robią uśmiech zrozumienia i pakują się do domu.
Przepraszam za tą historyjkę, już więcej nie będę podawał innych powodów jednak chiałbym aby coś więcej w takiej sytuacji działało

Co do tych 10 lat to jak wiecie jest pojęcie wody 100-letniej, która niestety w Polsce zdarzyła się 3 razy w ciągu ostatnich 10 lat.

To po prostu jest złośliwość losu. Tyle o powodach i obawach.

Teraz chciałbym ustalić jak uważacie, jakie to mogą być te krytyczne obwody?
1- oświetlenie w kilku wybranych obwodach
2- kilka gniazd zasilania
3- kotłownia ? Jeśli była sterowna z PLC
i?
jeśli się na coś  z tego zgadzacie to pytanie jak to prawidłowo zaplanować  czyli okablować a potem połączyć?

pixel
Sr. Member

#9 : Marzec 19, 2011, 22:21:27 pm »

mój (wstępny) plan awaryjny:
ad 1 - brak zasilania
cel główmy:
- aby "wariacje" zasilania nie uszkodziły PLC, pompy
- aby nie było ciemno jak w d... aby działał piec gazowy i nie było zimno,
rozwiązanie: PLC i kilka obwodów na UPS
opcjonalnie - otwarcie rolet, bramy garażowej, bramy wjazdowej - ale na tym się nie skupiam
rozwiązanie - garaż i brama wjazdowa - obsługa ręczna po wysprzęgleniu, rolety okienne w zależności od tego ile prądu będą ciągneły
[pomijam kwestie alarmu - u mnie będzie to osobny podsystem na integrze]

ad 2 - awaria "inteligencji"
Cel - jak najmniejsza utrata funkcjonalności. minimum - główne światła, rolety, ciepło w domu i w kranie
a) awaria zasilaczy 24V - zamiast pojedynczych wypasionych planuję kilka mniejszych tak aby pojedyncza awaria pozowliła zastąpić uszkodzony moduł.  Usuniecie awarie "ręczne" - będzie instrukcja co i jak - naprawia zona, dobry sąsiad lub wezwany fachowiec
b) awaria przekaźnika - będzie po prostu kilka zapasowych na stanie... (mam relpole w podstawkach) - usunięcie awari "ręczne" - będzie instrukcja jak zidentyfikować który plus jak wymienić - naprawia żona, dobry sąsiad lub wezwany fachowiec
c) awaria modułu PLC - jednostka główna
-- na razie brak pomysłu :-(
awaria modułu PLC - moduł rozszerzeń
-- na razie brak pomysłu :-(  będę miał zapas we i wy ale naprawa wymagać będzie zmian w programie więc ani żona ani sąsiad nie dadzą rady - muszą czekać na mnie.
przy czym chodzi mi o to, że brak kompleksowego pomysłu... rozwiązanie PJ z przełącznikami bistabilnymi sterującymi bezpośrednio przekaźnikami mam zaplanowane i będzie wdrożone już na czas "remontu" przed wprowadzeniem się - mam zaplanowane miejsca takich przełączników bistabilnych na każde pietro (idzie tam skrętka). planuje dwa pstryki na kondygnację dające dwa zestawy świateł na piętro.

odnośnie rolet (mam ich 23) mam taki pomysł aby 'wejścia' z przekaźników wyprowadzić sobie na osobne miejsce patchpanela i na czas awarii móc je skrosować na wybrane gniazdko sieciowe... do gniazdka wpinałbym własnej produkcji panel sterujący z mikroprzełącznikami i nimi dałoby się opuścić i podnieść rolety... w każdym pomieszczeniu mam minimum dwa gniazda sieciowe podwójne. Nie wiem czy nie za duży skrót myślowy zastosowałem. Teoretycznie tak samo można przekrosować dowolne przekaźniki ale to byłaby za duża komplikacja na działanie awaryjne - światło załatwią łączniki bistabilne, rolety jeśli będzie taka potrzeba sterowanie ręczne wyprowadzone przez gniazdo sieci komputerowej.

d) awaria panela HMI
-- na razie nie zastanawiałem się... głównie dlatego, że jeszcze nie ma przypisanych konkretnych funkcji.

cały czas zastanawiam się nad zapasowym plc. Z dwóch powodów - aby sobie go programować, testować, bawić się i w przypadku awarii mieć jednostkę na półce... ale jak już będę miał to fajnie jakby "działał" - np, monitorował pracę głównego PLC i wchodził do gry w przypadku awarii. planu takowego jeszcze nie przemyślałem. Na razie plusem będzie to jak będzie po prosty 'pod ręką' jako część zapasowa...

to co jest ważne - to dokumentacja. zarówno stanu faktycznego (połączeń, idei) i założeń  ale także działań na wypadek awarii... takie uporządkowanie mam wpojone i bez tego nie widzę sensu tworzenia skomplikowanego rozwiązania. Nie lubię drugi raz wymyślać tego samego - wole zanotować, zrobić rysunek - przydaje się.

no i na koniec - w instrukcji będzie namiar na to forum :-)  zrozpaczony serwisant się zwróci do Was (jak już mnie zabraknie)

Słodkie przepisy, które polecam :-)

robertm
Full Member

#10 : Marzec 19, 2011, 22:45:59 pm »

Kolego Pixel

Twoja odpowiedź dla mnie osobiście jest bardzo budująca.
Twoje przemyślenia pokrywają się z moja jak na razie teorią. W związku z tym, że jestem na etapie  przygotowania budynku do okablowania więc jeśli pozwolisz to chętnie przeczytałbym jak proponujesz poprowadzić  te kable w poszczególne pomieszczenia (myślę o funkcjonalności np.: pokój dzienny, sypialnia, kuchnia, kotłowania itp.) chodzi o to ile tych kabli , jakich oczywiście z zastosowaniem tych rozwiązań bezpieczeństwa?

Natomiast jeżeli chodzi o tą kwestię:

cały czas zastanawiam się nad zapasowym plc. Z dwóch powodów - aby sobie go programować, testować, bawić się i w przypadku awarii mieć jednostkę na półce... ale jak już będę miał to fajnie jakby "działał" - np, monitorował pracę głównego PLC i wchodził do gry w przypadku awarii. planu takowego jeszcze nie przemyślałem. Na razie plusem będzie to jak będzie po prosty 'pod ręką' jako część zapasowa...

to na szkoleniu Fateka, poruszyłem problem kontroli jednej jednostki PLC nad drugą i te sterowniki mogą pracować w tak zwanym „uśpieniu” i jeśli ten uśpiony otrzyma informację (sygnał) że ten pierwszy nie działa to może przejąć obsługę tego pierwszego. To oczywiście musi być przewidziane w programie pracy tych dwóch PLC.

pozdrawiam

pixel
Sr. Member

#11 : Marzec 19, 2011, 23:42:16 pm »

Cytat: robertm  Marzec 19, 2011, 22:45:59 pm
jeśli pozwolisz to chętnie przeczytałbym jak proponujesz poprowadzić  te kable w poszczególne pomieszczenia (myślę o funkcjonalności np.: pokój dzienny, sypialnia, kuchnia, kotłowania itp.) chodzi o to ile tych kabli , jakich oczywiście z zastosowaniem tych rozwiązań bezpieczeństwa?
nie wiem na ile to ci się przyda...
wszystko wychodzi od pomieszczenia, oczekiwań i stopnia "aranżacji".
Zasiadłem z małżonką do planów i postawiliśmy kółka z krzyżykiem (żarówka) wszędzie tam gdzie planowane było oświetlenie, jeśli na żyrandolu miało być więcej niż jeden obwód - rysowaliśmy więcej żarówek... i tak każde pomieszczenie oraz na zewnątrz (taras, ogród, podjazd)...
potem dorysowałem silniki rolet aby o nich nie zapomnieć (mniej typowe: światło pod szafkami w kuchni, w szafkach, nad tarasem na ogród aby z piętra widzieć co się dzieje na ogrodzie, boczne wzdłuż domu)
kolejny krok to miejsca na łączniki (pstryczki jak to nazywa żona) - na początek tam gdzie się nam wydawało, że jest praktycznie i estetycznie :-)
potem zdublowane miejsca gdy nie byliśmy jednoznacznie pewni lokalizacji...

kolejny krok to połączenie na rysunku lokalizacji pstryczków z "żarówkami" i roletami. nie przejmowaliśmy się że np. daną żarówką chcemy sterować z 4 miejsc - w końcu to jest instalacja programowalna... w tym momencie żona doceniła koncept :-)
potem kontrola które żarówki/rolety nie są sterowane - albo przypisaliśmy je do istniejących lokalizacji albo wygenerowały nowe lokalizacje pstryków...

całość zinwentaryzowałem w excelu - każdy punkt dostał swoje kodowanie (adresację jak nazwał to elektryk), obok założyłem ile we/wy zajmować będzie danych punkt - zależnie ile obwodów światła czy że na roletę trzeba dwa..
W osobnej kolumnie niezbędna ilość przewodów... dla rolet, dla oświetlenia... do łączników poprowadziłem jedną lub dwie skrętki (w zależności jak duże obciążenie sterownicze wyszło).

Dodam, że całość miała wiele iteracji... rysowałem to w coreldraw na warstawach, idea się klarowało i poprawiała...

Osobny temat to okablowanie teleinformatyczne - praktycznie każdy pokój ma dwa gniazdka sieciowe (każde podwójne) lub więcej jesli z góry wiedziałem, że będzie potrzeba więcej... do tego kable sterujące do rozdzielaczy ogrzewania (ilość obwodów plus 1), kable do sterownika pieca, rekuperatora, domofonu itp...
kolejny temat to instalacja SAT oraz kable głośnikowe w salonie
niezależna od tego jest instalacja alarmowa...
wszystko zbiega się w kotłowni - btw - w kotłowni oświetlenie będzie sterowane tradycyjnie na podtrzymaniu (LED) :-)

nie da się tego opisać w dwóch zdaniach... kable mam już położone, lecą teraz tynki...
nie zrobiłem schematu okablowania czujników temperatury - będę je upychał w podłodze, listwach lub używał obecne okablowanie... nie wydoliłem...

aha... odpuściłem osobne obwody 220v wg swojego planu... zaznaczyłem na planie tylko punkty gdzie mają być gniazda, elektrycy sami podzielili na obwody (max 6gniazd) - wymogłem na nich aby kable były 4 przewodowe - zawsze mogę w przyszłości wydzielić któreś gniazdko lub grupę

Słodkie przepisy, które polecam :-)

robertm
Full Member

#12 : Marzec 20, 2011, 00:32:19 am »

Do Pixel

Świetny opis działań , na pewno z tego skorzystam, czy mógłbyś udostępnić jakieś przykładowe rysunki w corelu i zestawienia z excel'a ?
Mam jeszcze pytanie? czy to okablowanie wystarczyło do zastosowania tego awaryjnego działania instalacji, o której pisałeś poniżej?

pozdrawiam

bobi13
Nowy
*

#13 : Marzec 22, 2011, 21:47:21 pm »

Witam
ja bym proponował mieć w 2 PLC w zapasie, można by zdublować przekaźniki które mają sterować tym wszystkim gdy pada PLC przychodzę do rozdzielni przekładam wajchę w przekaźniku i jest ręczne sterownie jeżeli bym robił inteligentną instalację to bym unikał włączników świateł tzw przez jednego z kolegów "pstryczków" po co ma mi to szpecić na ścianie oczywiście jak pada całe PLC to mam mały problem bo muszę latać do rozdzielni świecić i gasić światła ale jak mam 2 plc w zapasie lub automat czuwa i przełącza mi na zapasowy plc to nie ma problemu, do sterownia mam pilota lub tel kom i robię co chce   w ostateczności już dla bardzie zamożnych montuje na każdym piętrze sterownik z dotykowym ekranem na ścinie przychodzę do niego i wybieram sobie program
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2011, 21:49:21 pm wysłane przez bobi13 »

Mariusz Nowicki
Full Member

#14 : Marzec 23, 2011, 13:37:32 pm »

Ja też proponuję mieć jeden PLC w zapasie. Nawet już częściowo okablowany w szafie ale nie zasilany napięciami. Lub nawet trzymać go w szafie tylko co jakiś czas aktualizować w nim oprogrogramowanie firmware i przekopiowywać konfigurację.
Tali PLC zepsuje się prędzej czy późniek każdemu. Choćby zasilacz w nim sie zepsuje.

Strony: [1] 2 3 4
Drukuj
Skocz do: