Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wyjściowe >

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - modbus

Strony: [1] 2
Drukuj
Autor Wątek: Elektryczne ogrzewanie podłogowe - modbus  (Przeczytany 13574 razy)
jinjuriki
Jr. Member
**

: Styczeń 15, 2013, 06:33:17 am »

Witam,

mam jedno pytanie, być może będziecie mi w stanie pomóc.

Jestem na etapie projektu domu, w łazience będę posiadał elektryczne ogrzewanie podłogowe i zastanawiam się jak rozwiązać sterowanie. Do głowy przychodzą mi 4 sposoby:

1. Termostat z czujnikiem wewnętrznym oraz zewnętrznym z obsługą komunikacji modbus na 230V, niestety w Polsce takich nie znalazłem.
2. Termostat z czujnikiem wewnętrznym z obsługą komunikacji modbus oraz czujnik zewnętrzny podłączony bezpośrednio do PLC, aby zapobiec przegrzaniu podłogi.
3. Zwykły termostat - mija się to z celem, jeżeli chodzi o inteligentny dom.
4. Wszystko sterowane przez PLC - głupie rozwiązanie.

Mam kilka pytań czy taki termostat może być sterowany przez PLC czy tylko mogą być odczytywane parametry przy pomocy modbus? Chodzi o to, że chciałbym mieć wszystko zaprogramowane na termostacie 5+2, ale móc także sterować ogrzewaniem z PLC np. wracam do domu za 2h i chce mieć już nagrzane pomieszczenie, więc przy pomocy wizualizacji omijam ustawienia termostatu i włączam ogrzewanie.

Czy ktoś wie gdzie można kupić termostat z czujnikiem zewnętrznym oraz modbus na 230V?

Jakie rozwiązanie polecacie w takim przypadku? Być może macie inne pomysły?

arturs
Sr. Member

#1 : Styczeń 15, 2013, 09:17:23 am »

ja będę miał zrobione wg pkt. 4, głupie czy nie ale za to mam wpływ na wszystko a chyba o to chodzi.. do tego sporo czujek w płycie czy posadzce i temp. powietrza w pomieszczeniach, do tego sterowanie z plc i mogę sobie dowolnie to oprogramować

woockash
Full Member

#2 : Styczeń 15, 2013, 10:39:30 am »

Chcesz mieć sterownik PLC ale uważasz, że wykorzystanie go do sterowania to głupie rozwiązanie. Po co więc ten sterownik?
Punkt 4 według jest najbardziej elastycznym rozwiązaniem. A zakładając, że sterownik PLC będziesz miał tak, czy owak, to też najtańszym.
W najprostszej ale w pełni wystarczającej konfiguracji montujesz dwa termometry: jeden w podłodze, drugi do pomiaru temperatury powietrza.
PLC włącza lub wyłącza sterowanie w zależności od potrzeb a dzięki pomiarowi temperatury podłogi możesz zapobiec jej przegrzaniu. Możesz uzależnić sterowanie od programu tygodniowego, aktywacji alarmu, pory roku, temperatury na zewnątrz, wilgotności powietrza, a jeśli masz ochotę od głośności muzyki. Zakładając, że masz PLC i moduł pomiaru temperatury (np ADA lub Wire Chip), koszt tej funkcjonalności to dwa Dallasy i trochę kabla.

arturs
Sr. Member

#3 : Styczeń 15, 2013, 11:43:15 am »

dla dwóch termometrów to esea mct-1 wystarczy bo tam do 4 obsługuje

jinjuriki
Jr. Member
**

#4 : Styczeń 15, 2013, 22:02:43 pm »

Napisałem głupie być może z braku wiedzy.
Czy jeżeli w łazience wrzucę termostat z czujnikiem zewnętrznym i obsługą modbus to będę mógł sterować i przez termostat i PLC? Czy może zamiast czujnika zewnętrznego termostatu podłączyć termometr w podłodze bezpośrednio do PLC?
Nie mam pojęcia jak będzie wyglądało sterowanie, chciałbym mieć możliwość i przez termostat w łazience i przez PLC. Czy to możliwe?

arturs
Sr. Member

#5 : Styczeń 16, 2013, 00:10:09 am »

po co ci ten termostat?
albo inaczej..
skoro masz termostat to po co chcesz to przez plc jeszcze puszczać?
wszystko jest możliwe, najprościej podłaczyć równolegle i po sprawie ale cały czas nie rozumiem po co..
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2013, 00:12:02 am wysłane przez arturs »

jinjuriki
Jr. Member
**

#6 : Styczeń 16, 2013, 09:47:03 am »

Ze względów funkcjonalnych?
Chce zmienić temperaturę/wyłączyć będąc w łazience i co, bez termostatu będę musiał zasuwać do kompa i wyłączać lub zastosować panel na ścianie, a tak poprostu override i wyłączam/włączam z termostatu.

Czyli podejście najlepiej wszystko z PLC i do tego jakiś panel w łazience? Jakieś konkretne polecacie?

Marcin
Sr. Member

#7 : Styczeń 16, 2013, 20:23:04 pm »

U mnie jest termostat z wbudowanym termometrem i ustawia się go właściwie raz. Doraźne kręcenie nie ma sensu przy podłogówce ze względu na bezwładność . Potrzeba minimum godziny na odczucie jakiejkolwiek zmiany.

arturs
Sr. Member

#8 : Styczeń 16, 2013, 22:32:10 pm »

ale widzisz że kolega się uparł
a jak tak to najlepiej połączyć równolegle sterowanie i będzie..
jak plc każe grzać to będzie grzało.. jak termostat to też będzie.. i będzie fajnie a że koszty bez sensu.. przecież nie na takie rzeczy wydajemy kasę większą niż jakieś 2 czy 3 stówy na regulator który raz ustawimy..

jinjuriki
Jr. Member
**

#9 : Styczeń 17, 2013, 20:52:37 pm »

Równolegle? Czyli tak jak na schemacie?
Z góry dzięki za pomoc.

* 1.jpg (49.75 KB, 1173x828 - wyświetlony 1374 razy.)

Marcin
Sr. Member

#10 : Styczeń 17, 2013, 22:48:26 pm »

Między PLC a elementem grzejnym musi być jeszcze przekaźnik 16A.

marekmakrecki
Full Member

#11 : Styczeń 18, 2013, 19:21:43 pm »

troszkę plątaniny.nie wiem czy nie będzie się gryzło i nie będzie z tym problemów nie lepiej poszukać jakiegoś przemysłowego regulatora z wyjściem i wejściem analogowym
wtedy można ustawiać  sobie na temperaturę na regulatorze i ewentualnie korygować go z panela podłączonego do sterownika

jinjuriki
Jr. Member
**

#12 : Styczeń 19, 2013, 18:54:28 pm »

No właśnie co jeżeli włączę ogrzewanie z temostatu w łazience, a PLC załączy ogrzewanie? Co w takim wypadku?

marekmakrecki
Full Member

#13 : Styczeń 19, 2013, 20:30:44 pm »

jeżeli kolega podłączy czujniki i do termostatu i do plc po osiągnięciu temperatury jedno i drugie się wyłączy pytanie czy na wyjściu
z termostatu jest przekaźnik czy coś innego. Proponował bym coś innego coś takiego jak szybki panel zamontować 2 włączniki podbijające
 temperaturę o np.1 stopień jeden dodaje drugi odejmuje i zrobić sygnalizacje na 8 ledach podłączyć to do plc,wiemy jaka jest temperatura
i w razie chęci zmiany nie musimy nigdzie biegać.

jinjuriki
Jr. Member
**

#14 : Styczeń 20, 2013, 19:02:10 pm »

Z dokumentacji wynika, że jest przekaźnik:
http://devi.danfoss.com/Poland/Professional/DEVIreg-Touch/Catalogue-and-Downloads.htm

czyli w takim przypadku jak załączony na schemacie(oczywiście z przekaźnikiem za PLC) powinno to działać poprawnie?

Strony: [1] 2
Drukuj
Skocz do: