Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Sterowniki PLC >

Dwuklik, trzyklik, przytrzymanie, centralny off - jak to zrobić?

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Dwuklik, trzyklik, przytrzymanie, centralny off - jak to zrobić?  (Przeczytany 6251 razy)
kamboh
Nowy
*

: Grudzień 20, 2014, 13:16:02 pm »

Witam, wiem że ten temat przetacza się na forum wielokrotnie. Jednak proszę o wstawienie w moim programie jaki mam uruchomiony w domu. Chodzi mi ogólnie o:

- dwuklik  - np. klikam dwa razy X0 i zapala mi się lampa M20 i M0 (klik 2 razy i się wyłączają) aczkolwiek żeby także jedno kliknięcie X0 zapala i wyłącza tylko lampę M20

- trzyklik - np. klikam raz zapala mi się M20 (to już wiem) ale klikam 3 razy X0 zapala mi się M0 klikam 3 razy i się wyłącza

- przytrzymanie 3sek - np. przytrzymuję 3sek X0 i zapala mi się lampa M20 i M0 (przytrzymuję 3sek i się wyłączają) aczkolwiek żeby także jedno kliknięcie X0 zapala i wyłącza tylko lampę M20

- przytrzymanie 3sek - np. przytrzymuję 3sek X0 i zapala mi się tylko jedna lampa M0 (przytrzymuję 3sek i się wyłącza) aczkolwiek żeby także jedno kliknięcie X0 zapala i wyłącza tylko lampę M20

- tzw. centralny off - np. przytrzymuję 5sek. X30 i wyłączają mi się lampy M33, M5, M2, M1, M7 (bez względu na to czy któraś z nich jest już zapalona lub nie)

Mam nadzieję, że napisałem swój problem zrozumiale.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję

Link do mojego programu
http://chomikuj.pl/kamboh/program+kamboh,4445260074.pdw
http://chomikuj.pl/kamboh/program+kamboh,4445260252.rar(archive)

kamboh
Nowy
*

#1 : Grudzień 20, 2014, 13:35:09 pm »

Nie dodałem najważniejszej rzeczy - sterownik Fatek

mati8
Jr. Member
**

#2 : Październik 28, 2015, 19:04:30 pm »

Witam,

Odgrzeje kotleta zamierzam w swoim domu zastosować sterownik PLC firmy Fatek i zamierzam jak kolega zrealizować wieloklik dla zapalania poszczególnych grup oświetleniowych. Bardzo proszę o podpowiedz jak to osiągnąć. Z góry wielkie dzięki za pomoc

Pozdrawiam,
Marcin

primary1
Full Member

#3 : Październik 30, 2015, 08:42:53 am »

Ja mam rozdzieloną obsługę przycisków i zapalanie świateł czy wykonywanie innych akcji na dwa podprogramy.
W obsłudze przycisków w zależności od tego jak został wciśnięty przycisk sterownik włącza odpowiedni marker,
a przy oświetleniu (podprogram z oświetleniem wykonywany PO tym z przyciskami) ustawiony marker włącza/wyłącza konkretny obwód oświetleniowy.

A jeżeli chodzi o samą obsługę wieloklika, to można użyć do każdego obsługiwanego w ten sposób przycisku timer do odliczania czasu na wieloklik,
timer do liczenia czasu długiego wciśnięcia i licznik do liczenia ilości wciśnięć.
Czas wciśnięcia można sprawdzać po zwolnieniu przycisku i decydować czy jest to wciśnięcie krótkie, długie, bardzo długie itp.
Jak krótkie, to zacząć liczyć kliknięcia aż do końca zadanego czasu, jak długie, to wykonać ustawić odpowiedni marker.

To tylko przykład jak można to zrobić, rozwiązań jest wiele, ja generalnie korzystam tylko z z wciśnięcia długiego (=>0,6s) i krótkiego (<0,6s).

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: