Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Aktualności:
Forum Sterowniki PLC Inteligentny dom > Podsystemy wejściowe >

Czujnik natężenia światła

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Czujnik natężenia światła  (Przeczytany 15218 razy)
woockash
Full Member

: Marzec 10, 2011, 15:28:34 pm »

Mam do Was pytanie: czy zetknęliście się z czujnikami natężenia światła, które można byłoby użyć w naszych instalacjach?

Mam ściemniacze esea i pomyślałem, że wykorzystując dane z czujnika natężenia oświetlenia można by utrzymywać w pomieszczeniach stałą jasność światła niezależnie od warunków zewnętrznych.
Np. włączając światło wieczorem, sterownik automatycznie zwiększałby jasność żarówek kompensując mniejsze nasłonecznienie związane z zachodem słońca. Sytuacja odwrotna: włączamy światło, gdy rolety zewnętrzne są opuszczone. Ustalamy intensywność oświetlenia. Gdy podniesiemy rolety żarówki przygasają lub wyłączają się zupełnie.

Sporo się rozglądałem za jakiś sensownym rozwiązaniem ale niczego nie znalazłem.
Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłby czujnik z zaimplementowanym protokołem modbus. No i oczywiście przystępny cenowo.

pj
Global Moderator
Sr. Member

#1 : Marzec 10, 2011, 23:28:18 pm »

Hehe zrobiłem taki jakiś rok temu jako prototyp - pomyślny POC.

Czujnik światła na optotranzystorze podłaczony do wejścia ADC mikrokontrolera który mierzy napięcie i wystawia go po modbus jako wartość 1-255.
Ale stwierdziłem że to przerost formy nad treścią i nie wszedł "w fazę produkcyjną".

Serio myślicie, że jest to użyteczne ?

PJ

fuul
Full Member

#2 : Marzec 11, 2011, 13:17:56 pm »

http://www.dynalite-online.com
http://www.helvar.com
Dwa profesjonalne systemy sterowania oświetleniem wykorzystując protokół DALI.

woockash
Full Member

#3 : Marzec 11, 2011, 21:12:17 pm »

Dali to fajne rozwiązanie. Ma dużo zalet i trzy duże wady: 1. nie współpracuje ze ściemniaczami asea, które już kupiłem, 2. jest drogie 3. o ile wiem działa tylko ze świetlówkami.

Sam próbowałem zbudować taki czujnik na bazie fotorezystora i układu DS2450S+ czyli przetwornika A/D z protokołem 1-wire. Udało się - działa całkiem dobrze. Ale jego działanie mogę obserwować tylko na komputerze. Chciałem te czujniki podłączyć przez interfejs 1-wire do wire-chipa (podobny do ada-401sw). Niestety układ DS2450S+ używa innych instrukcji 1-wire niż termometry cyfrowe i nie był w stanie skomunikować się z urządzeniem. Z elektroniki jestem cieniutki, więc utknąłem na tym etapie.

Jeśli miałbyś Piotrku czas i ochotę wrócić do projektu czujników oświetlenia, byłbym bardzo zainteresowany.

Mógłbyś wziąć pod uwagę wykorzystanie Twojego konwertera 1-wire/modbus. Takie rozwiązanie wydaje mi się ciekawe, ponieważ pozwala jednym zapytaniem modbus odczytać wartości z wszystkich czujników.
Czujniki oświetlenia wymagałyby praktycznie ciągłego odpytywania, podobnie jak Twój odbiornik IR. Boję się, że jeśli miałbym w domu 10 czujników i odbiornik IR, to częstotliwość zapytań dla poszczególnych mogłaby być za mała.
Ale rozwiązaniem mikrokontrolerem też jestem zainteresowany. Wymagałoby to trochę bardziej złożonego algorytmu obsługi modbus ale z tym sobie poradzę.

woockash

RaStro
Full Member

#4 : Grudzień 17, 2011, 21:53:30 pm »

Hej,
Na początek wypada się przywitać, co prawda czytam już chwilę, ale to pierwszy post. Jeżeli odgrzewanie tutaj jest niemile widziane to przepraszam, ale nie szkoda zakładać nowy wątek skoro temat podobny.

Wracając do tematu, jestem na etapie projektowanie i układania okablowania, zastanawiając się nad rozwiązaniem zarządzaniem oświetleniem wpadłem na następującą rzecz: http://www.servodan.com/product/43-197 - wada konieczne wejście analogowe, można to kupić w PL za ok 150-200 zł. Ponieważ zabawka jest analogowa to przy odrobinie samozaparcia można by było system skonfigurować tak żeby korzystał z jednego, góra dwóch takich czujników. (instrukcja pokazuje że czujnik powinien patrzeć na okno więc można założyć że zapalone światło nie będzie miało dużego wpływu na pomiar). Dalej to już w zależności od przyjętej koncepcji, można by było używać zmierzonej wartości do sterowania ściemniaczem lub blokadą możliwości włączenia światła gdy nie jest ono potrzebne.

vojtek
Full Member

#5 : Maj 08, 2012, 07:14:07 am »

czy coś się dzieje w temacie tego czujnika? w sumie ja byłbym zainteresowany..
abstrahując od regulacji oświetlenia, planuję automatyczne przymknięcie rolet gdy na dworze zrobi się ciemno, oraz automatyczne przymknięcie rolety w pokoju z TV gdy będize za jasno.

RaStro
Full Member

#6 : Maj 11, 2012, 13:53:45 pm »

Coś na pewno się będzie działo, na dzień dzisiejszy mam dwa takie w szufladzie + moduł wejść analogowych z interface modbus, ale ponieważ cały czas układam kabelki jednocześnie pracując więc chwilę ten temat będzie musiał poczekać. Może w czerwcu ruszę ten temat.

Właśnie ze względu na ew. sterowanie rolet ten dinks miał by spore zalety. Chodzi o okres letni kiedy można by było sterować stopniem opuszczenia rolet w zależności natężenia światła. Bezcenne w okresie letnim . Co prawda nie jestem zwolennikiem rolet zewnętrznych, ale udało mi się namierzyć silniki do rolet wewnętrznych, nadal szukam jakiegoś rozwiązania do żaluzji, są dostępne zewnętrzne, ale jest mało informacji na ich temat w necie.

Mariusz Nowicki
Full Member

#7 : Czerwiec 13, 2012, 00:16:45 am »

Cytat: RaStro  Maj 11, 2012, 13:53:45 pm
Właśnie ze względu na ew. sterowanie rolet ten dinks miał by spore zalety. Chodzi o okres letni kiedy można by było sterować stopniem opuszczenia rolet w zależności natężenia światła. Bezcenne w okresie letnim .

Te rolety to jest takie g. że po miesiącu urwą ci się wieszaki i będzie trzeba rozbierać kasetę z roletą żeby ją naprawić. Jak nie chcesz mieć kłopotów to nie popychaj rolet silnikiem za często.

RaStro
Full Member

#8 : Czerwiec 13, 2012, 08:43:53 am »

Cytat: Mariusz Nowicki  Czerwiec 13, 2012, 00:16:45 am
Te rolety to jest takie g. że po miesiącu urwą ci się wieszaki i będzie trzeba rozbierać kasetę z roletą żeby ją naprawić. Jak nie chcesz mieć kłopotów to nie popychaj rolet silnikiem za często.

Rolety zewnętrzne dla mnie odpadają zwyczajnie mi się nie podobają. Rolety wewnętrzne generalnie powodują problemy również te co są popychane ręcznie, ale wydaje mi się że ten problem dało by się ogarnąć. Dla mnie idealne by były żaluzje zewnętrzne. Problem jest w niewielkiej ilości informacji w sieci na ten temat.

primary1
Full Member

#9 : Luty 12, 2013, 11:20:26 am »

Witam.
Chciałbym odświeżyć wątek.
Czy komuś udało się wykorzystać czujnik natężenia światła do sterowania oświetleniem, roletami?
pj, jak twój prototyp? Mógłbyś się ew. podzielić informacjami? Czy dobrze się spisywał, jaki fototranzystor wykorzystałeś, jaki uC?

RaStro: Wpisz w wyszukiwarkę "rolety fasadowe". Super sprawa, wygląda całkiem całkiem, niestety jest to drogie rozwiązanie.

primary1
Full Member

#10 : Luty 14, 2013, 01:02:40 am »

Poprawka: "żaluzje fasadowe". 

doozersmagic
Jr. Member
**

#11 : Styczeń 07, 2015, 22:58:46 pm »

jeżeli kogoś zainteresuje jeszcze temat - właśnie skończyłem wykonywać taki multi-czujnik na ATmega38
mierzy temperaturę, wilgotność, ciśnienie i natężenie światła i wysyła wszystko po MODBUS RTU nad RS485 do PLC
zajawka tutaj: https://doozerslab.wordpress.com/2015/01/07/little-bit-of-hardware/

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: